Sprievodné podujatia sú už tradičnou súčasťou festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto. Jeho 22. ročník prinesie novinku - adrenalínové cyklistické preteky v samom srdci Bratislavy, na jej Hlavnom námestí. Okrem toho je pripravená tradičná výstava víťazných fotografií z festivalovej fotosúťaže, náučný festivalový chodník, či školské premietanie. Festival sa uskutoční v dňoch 11. až 15. mája 2022 v Kine Lumière a v Amfiteátri Rača.

,,Naši diváci boli z minulých ročníkov zvyknutí na preteky v boulderingu, tento rok sme sa rozhodli pre zmenu. V sobotu 14. mája bude na bratislavskom Hlavnom námestí premiérový ročník Hory a mesto MTB City Dual Race 2022. Veríme, že celodenné preteky pritiahnu divákov, pretože je to jedna z najatraktívnejších a najnapínavejších disciplín a pre súťažiacich je to výzva a adrenalín,” vysvetlila Tamara Greksáková z organizačného tímu festivalu.

Pretekári si zmerajú sily v dueloch na umelo vytvorenej prekážkovej dráhe. Na dvoch identických tratiach ich čakajú skoky, dropy a technické prejazdy na rýchlosť.

Už od pondelka 2. mája bude vo foyer Kina Lumière výstava víťazných fotografií, ktoré do festivalovej fotosúťaže mohli záujemcovia prihlasovať do 24. apríla v troch kategóriách - horská krajina, horské a outdoorové športy a horská kultúra a ľudia. Slávnostné udelenie cien najlepším fotografom bude 11. mája v Kine Lumière na otvorení festivalu.
Popri víťazných fotografiách uvidia návštevníci Kina Lumière tvorbu českej fotografky Báry Vávrovej v sérii fotografií zachytávajúcej škandinávsku prírodu s rovnomenným názvom Škandinávia.
Fotograf Gustáv Hegedüš predstaví svoju tvorbu v rámci tematického projektu V lese. Autor vo svojej tvorbe reflektuje svoj silný vzťah k prírode a životnému prostrediu. Festivalová fotografická trojvýstava bude prístupná do nedele 15. mája.

Premietanie filmov vhodných pre školy bude v piatok 13. mája v dopoludňajších hodinách.

Taktiež v piatok bude na Jakubovom námestí pripravený Festivalový náučný chodník, kde budú môcť najmä detskí návštevníci interaktívnou formou získať informácie o prvej pomoci, recyklácii, či nájdu odpoveď na otázku, čo skrývajú kamene? Okrem nových poznatkov budú na nich čakať aj lanové prekážky, ktoré budú môcť zdolať spoločne.

Okrem Kina Lumière sa bude premietať aj v piatok a sobotu 13. a 14. mája v Amfiteátri Rača. V rámci Letného kina v Rači diváci uvidia v piatok film Dhaulágirí je môj Everest režiséra Pavla Barabáša, ku ktorému príde pár slov povedať horolezec, hrdina filmu Zolo Demján. V sobotu bude v Amfiteátri premietanie filmov Po červenej domov, Tortúra Mura a Nórsky Friluftsliv.

Súčasťou festivalu je už tradične udeľovanie cien Slovenského horolezeckého spolku James za mimoriadny horolezecký výkon v minulej sezóne - Karabíny. Najlepší horolezci dostanú ceny v sobotu večer o 20:30 v Kine Lumière.

Pre vstupenky na filmy a prednášky festivalu Hory a mesto 2022 kliknite SEM

Postup, ako si cinepass kúpiť a odpovede na často kladené otázky sú uvedené TU

Veríme, že sa 11. – 15. mája 2022 stretneme naživo v Kine Lumière a v Amfiteátri Rača!

Festival Hory a mesto 2022 sa uskutočňuje pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislava Matúša Valla.