GRAND PRIX


Chronocepcia (Chronoception, FR, 2023) - dokumentárny film režiséra Guillauma Brousta získal najvyššie ocenenie. Porotca a kameraman Ľudo Hičár o filme povedal: ,,Dobrodružné putovanie prepletené lokálnou kultúrou a uleteným francúzskym humorom Vás zavedie na zimný ďaleký východ. Moderný vizuál len umocňuje zážitok z ich putovania, kde sa musia spoľahnúť len na seba. Toto je garantovaný zážitok pre každého diváka.”


CENA V4


JAVARI (ČR, 2023) - unikátny český dobrodružný expedičný film Miroslava Haluzu o návrate dvoch priateľov k indiánskemu kmeňu Matsés zhodnotil porotca Ľudo Hičár a nešetril chválou: ,,Zikmund a Hanzelka by z Vás mali radosť. Made in Czech Republic, ktorý môže hneď odvysielať celosvetová streamovacia platforma alebo kinosála. Neuveriteľné putovanie natočené v extrémnych podmienkach Vás vtiahne do zabudnutej časti sveta a pripomenie Vám, o čom sú priateľstvá, pomoc, a to vzácne, čo ešte na tejto planéte máme ukryté hlboko v pralesoch.”


CENA POROTY


Egoland (ES, 2022) - ,,Sú takmer na vrchole, ale okolnosti ich prinútia sa vrátiť. Začína sa odvíjať pôsobivá dráma! Počas ľadovo mrazivého búrlivého zostupu sa Marek Molek a Bruno Grassi neustále dohadujú o tom, čo povedať novinárovi, ktorý na nich čaká v základnom tábore. Tento skvelý krátkometrážny animovaný film opisuje možné dilemy v horolezectve veľmi originálnym spôsobom. Egoland ukazuje, že vo svete hôr sú stále niektoré veci dôležitejšie ako samotné dosiahnutie vrcholu,” hodnotí film režiséra Ignasiho Lópeza Fàbregasa člen poroty, publicista, fotograf a horolezec Martin Krejsa.


CENA LITERÁRNEHO FONDU


Dotyky Slovenského raja (SR, 2023) - Režisér Vladimír Šifra natočil film o krásnom kúte Slovenska: ,,Film natočený s láskou k Slovenskému raju nám umocní aj náš vzťah k nemu, aby sme ho chránili. Obrazová trpezlivosť prináša vizuálny aj obsahový zážitok zo Slovenska. Za týmto dokumentom je ukrytých veľa hodín v Slovenskom raji v každom ročnom období, za čo autora porota obdivuje,” zhrnul člen poroty a zástupca Literárneho fondu Ľudo Hičár.


Čestné uznanie VODA / SNEH


Tuláci z Mt. Loganu (The Vagabonds of Logan, FR, 2022) - Režisér Mathieu Rivoire si pre nás prichystal francúzsku filmovú lahôdku. ,,Kreatívny, hravý a šarmantný francúzsky dokument, ktorý vezme diváka na dobrodružnú lyžiarsko-snowboardovo-vodácku expedíciu naprieč Yukonom a Aljaškou, na jednu z najdivokejších hôr sveta Mount Logan. V týchto extrémnych podmienkach sa členom expedície podarilo nakrútiť pozoruhodný a vizuálne nádherný film, zachytávajúci ohromné športové výkony s ľahkosťou, vtipom a situačným humorom. Majstrovský filmársky kúsok po všetkých stránkach,” myslí si členka poroty, dramaturgička Natália Bokníková.


Čestné uznanie ZEM


Cross Countries (AD, 2023) - Kilian Bron sa vydáva na cestu po najkrajších severoamerických cyklotrailoch - od koreňov horskej cyklistiky v USA až po husté kanadské lesy a skalné rajbasy Britskej Kolumbie. ,,Tento dynamický, moderný a vizuálne pôsobivý film prináša zábery najkrajších a zároveň najdivokejších miest severnej Ameriky. No tam, kde by divák očakával turistov, bežcov či lezcov, si divoko a nespútane jazdí bajker Kilian. Porota sa jednomyseľne rozhodla oceniť tento film plný ľahkosti, radosti a inteligentného humoru. Čerešničkou na torte je záver filmu, ktorý diváka prekvapí i rozosmeje,” vysvetľuje členka poroty Natália Bokníková.

 


Čestné uznanie SKALA


Desiatkový kráľ (SK, 2023) - Režisér Pavol Barabáš natočil dokument o horolezcovi Jozefovi Krištoffym, ktorý sa snaží o odvážne prelezenie najťažších technických ciest v Tatrách. ,,Klasický „barabášovský' dokument v najlepšom zmysle slova. Film nás vezme do jednej z najťažších tatranských klasických ciest, ktorú sa pokúša voľne preliezť jeden z najlepších slovenských lezcov Jozef Krištoffy. Porota ocenila nielen výkon samotného lezca či prácu filmárov, ktorí tiež boli v exponovanom teréne odkázaní iba na pôvodné istenie, ale i lásku, pokoru a rešpekt k tatranskej krajine, s ktorými bol film nakrútený,” hodnotí porotkyňa Natália Bokníková.


ČESTNÉ UZNANIE POROTY


Z hory je vidieť lepšie. Wanda Rutkiewicz. (From above you can see better. Wanda Rutkiewicz., PL, 2022) - ,,Wanda Rutkiewicz bola treťou ženou na svete a prvou Európankou, ktorá v roku 1978 dokázala vyliezť na vrchol Mount Everestu. O osem rokov neskôr zliezla ako prvá horolezkyňa aj druhú najvyššiu horu sveta – obávanú K2. Tridsať rokov po jej smrti prichádza režisér Bartosz Kowalski s dokumentom o jej živote, z ktorého je zrejmé, že táto výnimočná postava výškového horolezectva aj po rokoch vzbudzuje u mnohých ľudí silné emócie. Porota oceňuje vysokú dokumentárnu hodnotu unikátneho filmového diela o neobyčajnej žene a legende poľského aj svetového himalájskeho horolezectva,” zhrnul Martin Krejsa.


ČESTNÉ UZNANIE POROTY


Jirishanca (US, 2024),,Renomovaní alpinisti Josh Wharton a Vince Anderson sa pokúšajú o voľný výstup na Jirishancu – impozantný, cez 6 tisíc metrov vysoký vrchol v peruánskych Andách. Počas lezenia sa musí dvojica vysporiadať s náročným skalným, ľadovcovým aj mixovým lezením. Porota oceňuje vynikajúce filmové spracovanie, ktoré divákovi pôsobivo priblíži všetky úskalia tohto náročného výstupu. Skvelý pohľad, ktorý v kombinácii s láskou oboch protagonistov k dobrodružstvu vo vysokých horách predstavuje úctyhodný filmový zážitok,” hodnotí Martin Krejsa film známych režisérov Josha Lowella a Petera Mortimera.


ČESTNÉ UZNANIE POROTY


KarakoRun (PL, 2023) - Inšpiratívny film režiséra Adriana Dmocha, ktorý si kladie otázku, či dlhý a ťažký beh môže byť alegóriou na boj s vážnymi chorobami. ,,Vizuálne skvelo natočený príbeh jedného bežeckého hrdinu a malých bojovníkov. Nadľudský výkon od našich susedov z Poľska má svetovú kvalitu a jedinečnosť tohto behu je inšpiratívna pre nás všetkých ... garantujeme Vám jedinečnú emóciu z tohto filmu,” zhodnotil Ľudo Hičár.

 

 


,,Keď sme dostali pozvánku do filmovej poroty, bola to pre nás veľká česť – a tiež veľká zodpovednosť. Súťažné filmy pochádzali zo štrnástich rôznych krajín a líšili sa dĺžkou, štýlom, námetom aj odkazom. Porotu zaujalo, koľko snímok prinieslo zásadné témy ako environmentálne problémy, čoraz väčšia prítomnosť žien v outdoore, riskovanie a emocionálna daň, ktorú zanechá na preživších, ako športové aktivity môžu prispieť k zlepšeniu psychického zdravia a vyliečeniu zo závislosti, dosah lezenia na pôvodných obyvateľov a vplyv epidémie na našu honbu za dobrodružstvom. Porota sa pre pandémiu nemohla stretnúť osobne, ale vďaka zoomu a ladnému vedeniu riaditeľa festivalu sme hladko spolupracovali, pričom každý porotca a každá porotkyňa prispeli vlastnými znalosťami a skúsenosťami. Výnimočné filmy sa ukázali veľmi skoro. A všetci sme sa tešili, že sme si mohli pozrieť pôsobivé „domáce“ snímky od slovenských filmárov. Hoci sme k dohode dospeli ľahko, museli sme urobiť niekoľko ťažkých rozhodnutí. Kiežby sme mohli udeliť viac cien. Premyslieť si film, napísať ho, natočiť a spracovať si vyžaduje odvahu a zručnosti a už len to si zaslúži našu chválu. Gratulujeme každému filmárovi v tejto súťaži a srdečne blahoželáme víťazom.” - Maria Coffey