Stredisko kultúry Nové Mesto, Vajnorská 21, Bratislava

PROGRAM HORY A MESTO 2023

23. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva


Vstupenky

Predpredaj do 16. 10. 2023:  7 €
Predpredaj po 16. 10. 2023 a predaj na mieste: 9 €


22.-25. október 2023

Stredisko kultúry Nové Mesto
Vajnorská 21, Bratislava

Nedeľa, 22. 10. 2023


17:00

Slávnostné otvorenie festivalu Hory a mesto

Vernisáž výstavy Gusta Stibrányiho


19:00

In Periculo Gens

Tanečno-vizuálne predstavenie

Unikátne dielo s tematikou životného prostredia v modernej, menej tradičnej divadelnej forme, v ktorom herci využívajú pohyb ako hlavný zdroj komunikácie.


Gustov americký sen

Slovensko, 2023, 28 minút, réžia Gusto Stibrányi

Gusto Stibrányi (71) z obce Turňa nad Bodvou (okr. Košice-okolie) sa na dôchodku nenudí. So svojím elektrobicyklom prešiel ako prvý na svete bájnu Pan American Highway. Podarilo sa mu to za 284 dní. Zdolal neuveriteľných 25 750 kilometrov naprieč Severnou a Južnou Amerikou z Aljašky až na Ohňovú zem. Po filme bude diskusia s hlavným aktérom.


Gusto Stibrányi

Po filme bude diskusia s hlavným aktérom.


Pondelok, 23. 10. 2023


19:00

V oceáne hôr

(Slovensko, 2023, 33 min, réžia Vlado Porvazník, Ján Zelina, Daniel Beňovič)

Nový dokument o severských plavbách slovenského moreplavca Vlada Porvazníka s priateľmi nás zavedie do Severného mora, až na Špicbergy. Z Invernessu sa plavia silnými prílivovými prúdmi na Orkneje, upršané, ale krásne Shetlandy a Faerské ostrovy, kde pri brehu zažijú drámu. Prvý pohľad na Island, ktorý sa vynoril z rannej hmly do slnečného dňa svojou majestátnosťou vyrazil dych. Neopakovateľne krásne Lofoty a Tromso v Nórsku, kde všetko fungovalo ako malo. Studená, surová krása Špicbergov a nakoniec super jazda na juh až do Nemecka, cez majestátne nórske fjordy.Vlado Porvazník

Po filme bude nasledovať beseda s Vladom Porvazníkom.


Veľký kaňon

(Slovensko, 2023, 63 min, réžia Pavol Barabáš)

Dokumentárny film Veľký kaňon prináša príbeh kamarátov, ktorí nasledujú svoj sen. Absolvovali mnoho splavov riek a prechodov kaňonov v rôznych častiach sveta. Ich najväčšou výzvou sa stalo splavenie Grand Canyonu, ale na to treba vyhrať povolenie v lotérii. Výborní priatelia sú odhodlaní stráviť mesiac na divokej vode len v objatí neporušenej prírody.Luciša Hollá

Po filme bude nasledovať beseda s vodáčkou Lucišou Hollou a účastníkmi expedície.

Utorok, 24. 10. 2023


10:00 (Program pre školy)

Horský vodca

(Slovensko, 68 min, 2022, r. Pavol Barabáš)

Aby ste v horách videli, nestačí mať len otvorené oči. Od založenia organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách uplynulo 150 rokov. Táto starobylá tradícia zostala nezmenená a horskí vodcovia sú stále súčasťou magického sveta tatranských štítov. Pomáhajú plniť sny a túžby tých, pre ktoré by najvyššie vrcholy boli nedostupné. Za týmto remeslom sa však skrýva nielen sloboda, romantika a dobrodružstvo…Remeslo horského vodcu je založené na starých tradíciách, pokore a úcte k horám. Vo svojej podstate sa dodnes nezmenilo. Horskí vodcovia sprevádzajú ľudí na vrcholy a pomáhajú im naplniť ich túžby. Ich práca vyzerá romanticky, ale je to skutočne tak? Po filme bude nasledovať beseda s horským vodcom.19:00

Anna Hanuš Kuchařová – Od slackline k tichej radosti

Prednáška

Nikto sa highlinerom nenarodí, každý sa chôdzu vo výškach musí naučiť. Kam až ho taká vášeň môže doviesť? Príďte si vypočuť rozprávanie o dobrodružnej ceste, ktorá viedla medzi skalami v Európe, Amerike, Ázii aj Afrike. O odhodlaní, strachu a odvahe. Ale aj o naivných predstavách o materstve. A o pokoji, ktorý sa dá nájsť v najkrajšej krajine kilometer nad zemou... A nielen tam.
Anna Hanuš Kuchařová z Liberca je architektka a svetoznáma slacklinerka. Chodí vo výškach po dva a pol centimetra širokom popruhu, prechádzala sa na 3 kontinentoch, v púšti, nad ľadovcom aj nad morom. Najvyššie chodila kilometer nad zemou a v Utahu prekonala lajnu dlhú pol kilometra. Ako prvý človek na svete strávila na highline 24 hodín. Založila, učí a vystupuje v Slackline Academy, napísala knižku Od slackline k tichej radosti.


Renesance

(Česká republika, 19 min, 2022, r. Lukáš Černý)

Highline je považované za kráľovskú disciplínu slackline, ale nie je highline ako highline. Čo keď spojíte dlhý prístup, niekoľko sto metrov lezenia, batohy plné matrošu, víziu línie, ktorú ešte nikto neťahal a zimné Dolomity? Výsledkom je slušná výzva, za ktorú v tomto dvadsaťminútovom filme vyráža Lukáš Černý, Michal Pírek, Ondrej Málek a Danny Menšík.


Walking on Clouds

(Brazília, 7 min, 2022, r. Renan Kamizi)

Krátky film o highline medzi dvoma lietajúcimi balónmi, ktorý Rafael Bridi natiahol v roku 2021 nad brazílskym meste Praia Grande, a dosiahol tak Guinnessov rekord za najvyššiu highlinu.


CZECH SLACK Vyšší liga

CZECH SLACK Vyšší liga

Slackline je šport vychádzajúci z lezenia a to aktéri tohoto krátkeho filmu dobre vedia! Preto aj highline môže byť zaslúženou čerešničkou na torte, pre ktorú si treba doliezť. Video zo Skaláku v Českom raji, ktorým vás prevedie Danny Menšík a Lukáš Černý je o lezení, highlinách a o tom, že robiť si veci ťažšie, môže byť tiež cesta.Streda, 25. 10. 2023


10:00 (Program pre školy)

V oceáne hôr

(Slovensko, 2023, 33 min, réžia Vlado Porvazník, Ján Zelina, Daniel Beňovič)

Nový dokument o severských plavbách slovenského moreplava Vlada Porvazníka s priateľmi nás zavedie do Škótska v neskorom lete 2021. Z Invernessu sa plavia silnými prílivovými prúdmi na Orkneje, upršané, ale krásne Shetlandy a Faerské ostrovy, kde pri brehu zažijú drámu. Prvý pohľad na Island, ktorý sa vynoril z rannej hmly do slnečného dňa svojou majestátnosťou vyrazil dych. Neopakovateľne krásne Lofoty a Tromso v Nórsku, kde všetko fungovalo ako malo. Studená, surová krása Špicbergov a nakoniec super jazda na juh až do Nemecka, cez majestátne nórske fjordy.Vlado Porvazník

Po filme bude nasledovať beseda s Vladom Porvazníkom.


19:00

Jožo Krištoffy – Extrémne cesty v Tatrách

Prednáška

Martinčan Jožo Krištoffy patrí medzi modernú generáciu slovenských extrémnych lezcov. Orientuje sa na stredné hory a viacdĺžkové cesty vo Vysokých Tatrách, v Dolomitoch, Alpách, absolvoval expedície v Južnej Amerike, Kirgizsku, v Patagónii v Argentíne a v Jordánsku. Väčšinou išlo o prvovýstupy a na väčšine z nich sa pošťastil zaujímavý prelez, ktorý „zamútil vodu“ aj zo svetového hľadiska. Vo svojej prednáške sa zameria na najťažšie skalné cesty vo Vysokých Tatrách, vrátane Korony, Jet Streamu, Gilotíny a Diretky na Mlynárika.


Hazard

(Slovensko, 2023, réžia Pavol Barabáš a Martin Grajciar)

Nový slovenský lezecký film o júlovom prvom voľnom prelezení staršej technickej cesty „Hazard“ (UIAA 10, E5) v v previsnutej SV predstene Veľkého Kostola v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách v podaní Joža Krištoffyho.


Štítová stena

(Slovensko, 31 min, 2022, r. Rasťo Hatiar)

Východná stena Mlynárika je považovaná za jednu z najdominantnajších v Tatrách. Jej výrazný profil v tvare luku zdôrazňuje jej previsnutosť a kompaktnosť. Vždy bola predmetom záujmu horolezcov, ale vyliezť na ňu dokázali len tí najlepší. Tentokrát sa na ňu vydala slovenská lezecká dvojica Martin Krasňanský a Jožo Krištoffy.