GRAND PRIX


Dávid Ilkovič
Jedinečný moment

Fotografia vznikla počas minuloročného výletu (október 2023) v Dolomitoch, na mieste zvanom Passo Rolle. Počasie nám veľmi neprialo, cez celý priesmyk sa valila hustá hmla, ktorej koniec bol v nedohľadne. Na západ slnka sme čakali viac ako hodinu. Povedali sme si, že počkáme ešte 15 minút a potom to nastalo, dočkali sme sa, hustá hmla sa na chvíľu potrhala, vytvorilo sa okno a naskytol sa tento jedinečný pohľad, posledné lúče slnka ohrievali masív pred nami. Postava človeka doplnila celej scéne hĺbku a rozmery.


V4


Gabriel Jakab
Back to the roots

Fotografia vznikla počas môjho foto-výletu v Talianskych Dolomitoch. Bol to dosť upršaný deň, no pri západe slnka som mal šťastie a slnko na chvíľu prekuklo cez zatiahnutú oblohu a jemne nesvietilo popredie.


KATEGÓRIA KRAJINA


1. MIESTO
Milan Uhrin
Kirkjufell a polárna žiara

Fotka vznikla v roku 2021 v septembri na fototripe po Islande a je mi o to vzácnejšia, pretože vznikla poslednú noc nášho pobytu. Na chvíľu sa vyčistila obloha od mrakov, inak celý týždeň pršalo a bolo zamračené. Intenzita polárnej žiary nám dopriala nádherné nebeské divadlo v priamom prenose.


2. MIESTO
Róbert Kučák
Život pod horou

Po ôsmich rokoch sa mi podarilo o5 zavítať do Talianskych Dolomitov. Už som aj zabudol aké vedia byť čarovné. V mojom itinerári sa nachádzali miesta ako napríklad Tre Cime, Lago di Cerezza, Lago Limides a samozrejme aj povestne známe Alpe di Siusi, odkiaľ som si priniesol aj túto fotografiu „Život pod horou“. Toto ikonické miesto bolo druhým fotopointom na našom tripe, kde som sa skutočne tešil.


3. MIESTO
Martin Kučera
Ráno na Passo Gardena

'Ráno na Passo Gardena' vznikla na jeseň roku 2023 v mojich obľúbených Dolomitoch počas foto tripu. Aj v Dolomitoch si teleobjektív zastane svoje miesto. Krásne stlačí perspektívu a aj 4km vzdialenosti dostanú úplne iný ráz. A keď krajinu krásne modeluje vychádzajúce slnko, je to dokonalá kombinácia.


KATEGÓRIA KULTÚRA


ČESTNÉ UZNANIE
Ľuboš Čerešňák
Krása na horách vol, 1, Hala Gasienicowa

Táto fotografia vznikla po západe slnka v známej doline Gasienicowej, ktorá je počas letného obdobia zaplavená vrbovkou úzkolistou a spolu s charakteristickými Poľskými salašmi vytvárajú neopakovateľnú scenériu našich malých veľhôr. Kompozíciu som ešte oživil o kráčajúcu modelečku v Detvianskom kroji.


KATEGÓRIA ŠPORT


1. MIESTO
Peter Mečiar
Otočka pri Tre Cime

Fotografia vznikla skoro ráno pri pretekoch v Talianskych Dolomitoch. Na trase Lavaredo 120k som si počkal na prvé lúče, ktoré sa začali opierať o Tre Cime a postupne som sa s každým bežcom posunul o pár metrov ďalej. Na konci údolia sa chodník prudko stočil a cez všetky tie pobehujúce tiene a osvetlené kopce vznikali krásne siluety.


2. MIESTO
Martin Kučera
Cesta na vrchol II

'Cestou na vrchol II' vznikla v januári 2024 na foto túre (workshope) v Nízkych Tatrách v skoré ráno cestou na sedlo pod Ďumbierom. Boli ozajstné arktické podmienky, pocitová teplota -24 stupňov Celzia, nárazy vetra 90 km/h. Išlo sa ťažko. Človeku to pripomenie, aký je malý a zraniteľný. Ale zároveň aj, aký vie byť húževnatý a vytrvalý.


3. MIESTO
Juraj Kožiak
Ani na skialpových pretekoch nie je núdza o pády

Fotografia vznikla počas skialpinistických pretekov na Malinom Brde v roku 2023. Fotil som na rôznych miestach a na tomto mieste som zachytil pád pri prejazde bránkou. Pretekárovi sa nič nestalo a po zastavení sa zdvihol a pokračoval do cieľa. Bohužiaľ tento pád ho pripravil o dobré umiestnenie.


ZAUJALO POROTU


Filip Šulík
Hmlistý východ slnka

Stromy, ktoré sú tam už roky nazývam 'starí priatelia'. Fotografia vznikla na jazere v Šuranoch pri rannej prechádzke v hmle pri východe slnka.


Michal Gaboň
Po schodoch

Fotografia vznikla počas týždňového cyklovýletu v Dalmácii na konci leta 2023. Zachytáva skutočnú podobu uličky v malej usadlosti Pitve na ostrove Hvar.


Milan Španko
Ako herec v žiari reflektorov

Fotografia vznikla počas bežného dňa stráveného v horách, konkrétne v Demänovskej doline, v lokalite Derešského kotla, počas výstupu na hlavný hrebeň. Nakoľko som sa hore dostal ako prvý, fotil som sestru (osoba na fotografii) ako dokončuje výstup aj ona. Poobedné slnko pomaly zachádzalo za horizont, ale podarilo sa mi ešte vystihnúť moment, keď bola osvetlená aspoň časť výstupovej trasy.


Tereza Miklušová
Zlaňovanie jaskyne v slnečnom svite

V skorých ranných hodinách sme sa stretli s našimi sprievodcami, ktorý nám nachystali všetku potrebnú výstroj a po pár minútach chôdze cez mexickú divočinu sa pred nami odkryla obrovská diera v zemi, do ktorej padal krásny vodopád. Všetci sme boli mierne vystrašení zo zlaňovania, no zároveň plní nadšenia a úžasu. Po zdolaní vyše 70 výškových metrov sme sa ocitli osamote na dne jaskyne a naskytol sa nám takýto magický pohľad, kedy sa ranné slnečné lúče začali predierať do vnútra a zaliali celú jaskyňu svojim teplom.


KATEGÓRIA FOTOGRAFIA S NAJVÄČŠÍM POČTOM HLASOV


Veronika Kadlecová

Polárna žiara v Nórsku

Počet hlasov: 415

 Partneri fotosúťažePekelné sústredenie poroty pri výbere víťazov