,,Tohtoročná filmová súťaž bola mimoriadne sľubná a všetky filmy boli veľmi kvalitné, vďaka čomu bolo rozhodovanie skutočným potešením. Mnohé filmy siahali hlboko do podstaty ľudského ducha so všetkými jeho vrcholmi a pádmi.“ - Joanna Croston


GRAND PRIX


Pod maskou legendy (Torn, US, 2020) - Mimoriadny film Maxa Lowea o svojom otcovi, horolezcovi Alexovi Loweovi. „Jeden z najlepších svetových horolezcov Alex Lowe napriek svojej opatrnosti tragicky zahynie v lavíne pod himalájskou osemtisícovkou Šiša Pangmou. Ako sa s jeho smrťou vyrovná rodina s tromi synmi, keď hora nevydá otcovo telo? Ako sa zachová jeho najlepší priateľ a spolulezec Conrad Anker, ktorý sa z lavíny zachránil? Pomoc rodine svojho priateľa vyústi k veľkému zblíženiu sa všetkých zúčastnených. Keď sa po 17 rokoch nájde Alexovo telo, jeho už dospelý syn Max sa rozhodne natočiť portrét svojho otca a dokument o celej tragédii. Napriek tomuto najbližšiemu rodinnému vzťahu a hlbokým emóciám, ktoré sa nedajú vždy skryť, sa Maxovi podarilo zachovať nadhľad a vytvoriť skvelé dielo, ktoré má profesionálne spracovanie, veľké emočný náboj a hovorí o silných ľudských charakteroch. Rozhodnutie poroty o udelení hlavnej ceny Grand Prix bolo jednoznačné,“ uviedol Igor Koller.


CENA POROTY


Šťastnú cestu, los Polacos! (Godspeed, Los Polacos!, US, 2020) - Režisér Adam Nawrot dokumentuje vzostup a pád komunizmu vo Východnej Európe a prepája históriu so strhujúcim dobrodružstvom a aktivizmom. „Film Šťastnú cestu, los Polacos je príbehom niekoľkých mladých študentov z malej krajiny, ktorí snívajú o tom, že dobyjú svet... na kajakoch. Navzdory všetkému sa im podarí splaviť najhlbší kaňon na svete - kaňom Colca v Peru. Znie to ako dokonalý príbeh, ale mladí americkí filmári s poľskými koreňmi Adam Nawrot a Sonia Szczesna to nemali ľahké. Expedícia sa odohrala pred 40 rokmi a väčšina pôvodných materiálov sa nezachovala. Adamovi a Sonii sa podarilo nádherne vizuálne zachytiť tento úspech, ako aj jeho historický a politický presah. 'Šťastnú cestu, los Polacos' je film o húževnatých mladíkoch, ktorí nám ukazujú podstatu skutočného dobrodružstva,“ uviedla Kasia Biernacka.


CENA LITERÁRNEHO FONDU


Dhaulágirí je môj Everest (SR, 2021) - Režisér Pavol Barabáš natočil film o Zoltánovi Demjánovi, ktorý v roku 1984 stál na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. „Príbeh človeka, ktorý nie je postavený na lineárnom plynutí času. Film je cestou či skôr výstupom do horolezcovej duše. Graduje na princípe jeho hodnotového rebríčka. Výkon je výsledkom práce na vlastnom charaktere. My máme ovládať ego a nie ego nás. Veľmi dobre prerozprávaný portrét osobnosti, ktorá právom udeľuje lekcie... Ako inak. S nevyhnutnou dávkou pokory,“ uviedol Ľubomír Slivka.


Čestné uznanie VODA


Nie si v tom sama (Not Alone, CA, 2021) - Profesionálna športovkyňa a vodkyňa Sarah Hueniken zasvätila horám celý svoj život. Jedného dňa zasiahne lezcov v stene lavína, v ktorej zahynie i jedna z jej najlepších priateliek. Film Heather Mosher je príbehom o temnote, do ktorej upadla nielen Sarah, ale aj mnoho iných profesionálnych horských vodcov po tom, ako zažili tragickú nehodu. „Tohtoročná porota Festivalu Hory a mesto s potešením udeľuje Čestné uznanie v kategórii Voda filmu 'Nie si v tom sama'. Tento film nie je len príbehom o lavínovom nešťastí. Hovorí aj o duševnej ťažobe, ktorá trápi tých, čo lavínu prežili a snažia sa prekonať smrť a beznádej a znova nájsť lásku k lezeniu ľadopádov a horám. Režisérka Heather Mosher sa ponorila do sveta duševného zdravia a ukazuje nám liečivú silu hôr,“ uviedla Joanna Croston.


Čestné uznanie ZEM


Jaguárí tesák (Tigre Gente, US, 2021) - Bolívijský správca rezervácie a hongkonská novinárka sa stanú nečakanými partnermi pri odhaľovaní jedného z mnohých barbarstiev na zvieratách – obchodu s jaguárími zubami. Dokument Elizabeth Unger vás prenesie z pokojnej bolívijskej džungle na čínsko-mjanmarskú hranicu a z príbehu o jaguároch sa zrazu stane napínavá dráma a naháňačka za nelegálnymi priekupníkmi. „Jaguárí tesák je film o strete dvoch odlišných kultúr, ktorý vyústi do snahy o záchranu ohrozených bolívijských jaguárov pred pytliakmi. Film vyniká vynikajúcou rozprávačskou a reportážnou technikou a na príklade konkrétnych ľudí v konkrétnom čase ukazuje divákovi vážnosť situácie. Gratulujeme režisérke a tímu k výnimočnému a pôsobivému filmu,“ uviedla Joanna Croston.


Čestné uznanie VZDUCH


Smrtiaca lavína (Buried, US, 2021) - V roku 1982 zasypala kalifornské lyžiarske stredisko Alpine Meadows smrtiaca lavína. V tom čase boli zjazdovky pre zlé počasie pre verejnosť uzavreté, no na mieste bolo niekoľko zamestnancov, ktorí mali na starosti odstrel lavín a monitorovanie počasia. Film Jareda Drakea a Stevena Siiga o päťdňovej záchrannej akcii, o skaze a smrti, ale aj o nádeji, odhodlaní a následkoch, s ktorými sa účastníci tejto akcie dodnes snažia vyrovnať. „Majstrovsky urobená rekonštrukcia tragédie z roku 1982 v americkom lyžiarskom stredisku Alpine Meadows. Film plný emócii, ktoré aj s odstupom času majú silný odkaz. Film Vás vtiahne aj do veselých momentov a zážitkov ľudí v tomto stredisku a 90. rokov. Legendy tohto strediska Vám budú rozprávať, ako sa rodila lavínová prevencia v tých rokoch a bez moderných technológii. Film je strhujúci svojou autenticitou a ľudskosťou,“ uviedol Ľudo Hičár.


Čestné uznanie SKALA


Amazonský olymp (House of the Gods, UK, 2021) - Vo filme Matta Pycrofta sa tím okolo populárneho anglického lezca Lea Houldinga vydá na 100 km dlhú púť naprieč hustou džungľou až k vertikálnemu útesu hory Roraima. „Tento film je akoby z inej planéty. Strastiplná cesta pod stolovú horu Roraima je iba prvým dielom tejto expedície. Extrémne podmienky, rozličnosť a súdržnosť členov expedície, prizvatie lokálnych sprievodcov do finálového dielu tohto filmu, posúvajú tento film do kategórie toho najlepšieho, čo sa da vidieť. Jedinečnosť tejto planéty a extrémne výzvy sa spájajú do harmónie života a objavovania tejto planéty,“ uviedol Ľudo Hičár.


NAJLEPŠÍ KRÁTKY FILM


Tri(c)ky (Maneuvers, US, 2019) - Sämi Ortlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo. „Oceniť Manouvers špeciálnou cenou za krátky film bolo spontánne, okamžité, jednohlasné rozhodnutie. Akoby tá cena bolo vzhľadom na ten film tá najsamozrejmejšia vec, to najmenšie, čo sa preň dá urobiť. Film ako výraz čistej radosti, kratučká filmová etuda o tom, že jazda definuje trasu, nie naopak. Jednoduchý nápad, takmer žart, podstatne premyslenejší a náročnejší na realizáciu, akoby sa v prvom momente mohlo zdať. Film, ktorý obracia kauzalitu a doslova stavia pred oči imagináciu. Mohol by byť reklamou, alebo takým tým sponzorským lifestyleovým filmom, v ktorom je dôležité, aby boli zreteľne vidieť značky a logá sponzorov, ale nie, toto si len nejakí ľudia nakrútili pre radosť. Pre ich, aj pre našu, divácku radosť. Nič viac, nie menej, ako vravím, oceniť Manouvers bola kvôli tej hravej radosti a radostnej hravosti, čo z toho filmu sála, tá najsamozrejmejšia vec,“ uviedol Juraj Malíček.


ČESTNÉ UZNANIE POROTY


Záchrana v jaskyni Tham Luang (The Rescue, US, 2021) - Štrnásťdňová záchranná akcia, do ktorej sa zapojili príslušníci thajských a amerických špeciálnych jednotiek, budhistickí mnísi a štvorica odhodlaných potápačov z rôznych kútov sveta, nás všetkých držala v napätí. „Dlhoočakávaný film Záchrana v jaskyni Tham Luang nás vtiahne do zákulisia medzinárodnej záchrannej akcie pri vyťahovaní uviaznutých thajských chlapcov zo zaplavenej jaskyne. Režiséri sa rozhodli zrekonštruovať podvodné zábery, ktoré sa z objektívnych dôvodov nedali natočiť počas záchrannej akcie, a táto náročná rekonštrukcia sa im podarila na jednotku.  Jimmy Chin a Elizabeth Chai Vasarhelyi nás prevedú celým postupom a logistikou tejto bezprecedentnej záchrany v jaskyni. Tiež nám umožnia spoznať záchranárov, ich vlastné pochybnosti, ťarchu zodpovednosti a neskutočný stres. Spoznáme jednotlivých hrdinov, ktorí sú výborní a vysoko kvalifikovaní potápači. Jednoznačne odporúčam,“ uviedla Kasia Biernacka.


CENA PRE ZAČÍNAJÚCEHO FILMÁRA


Domov, sladký domov (Home Sweet Home, FR, 2021) - Anthony Komarnicki sa mohol vybrať kamkoľvek na svete. Rozhodol sa však preskúmať svoju domovinu, ktorá ponúka rovnaké množstvo zážitkov ako vzdialené krajiny. „Porota ocenila na tomto pomerne krátkom a nízkonákladovom filme výbornú realizáciu, dobrú kameru a hlavne skvelý nápad. Hlavný aktér na bicykli a paraglajde len v okruhu 60 km od svojho domova objavuje krásnu prírodu, nové pohľady na hory a vzhľadom na počasie aj svoje limity. Potvrdzuje, že za hľadaním nového a za dobrodružstvom nie je vždy potrebné chodiť do vzdialených exotických krajín a že stále máme možnosti objavovania aj neďaleko centier našej civilizácie,“ uviedol Igor Koller.