STANICA ŽILINA-ZÁRIEČIE
22.-25.8.2022

Viac informácií a vstupenky

Už 10. ročník obľúbeného festivalu horského filmu a dobrodružstva prináša prehliadku toho najlepšieho z bratislavského materského festivalu Hory a mesto. Nezmeškajte svetovú horskú filmovú produkciu!

Séria celovečerných filmov je vždy doplnená o kratšie fascinujúce snímky zachytávajúce rôzne adrenalínové aktivity. Môžete sa tešiť aj na zaujímavých hostí, diskusie a dve skvelé prednášky / prezentácie. Každý deň 2 filmové bloky!

Viac informácií o programe a vstupenkách tu.

 

PROGRAM 

Pondelok 22.8.2022

Blok 1

Prednáška, 18:00 

Hosť: Erik Baláž - 'Medveď je les' 

Medvedia téma je veľmi živá. Z médií sa valí množstvo správ o stretnutí a ohrození týmito hnedými chlpáčmi. Ako to v skutočnosti s medveďmi je? Predstavujú pre človeka nebezpečenstvo alebo sú samé ohrozené? Naozaj sú premnožené? Všetky tieto otázky a omnoho viac Vám zodpovie v tematickej prednáške s diskusiou Erik Baláž.

Erik Baláž je slovenský ekológ, aktivista, režisér a autor kníh o ochrane prírody. Narodil v Stropkove, vyštudoval odbor Ekológia lesa na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene. Štúdium ukončil v roku 2002 prácou o ekológii medveďov. Podieľal sa na tvorbe viacerých významných filmov, ktoré sa týkajú ochrany prírody. Medzi najznámejšie patria Vlčie hory, trojdielna séria Tajomné Karpaty a Strážca divočiny. V minulosti spolupracoval na viacerých projektoch s Lesoochranárskym zoskupením VLK, ktorých cieľom bola ochrana prirodzených lesov a veľkých šeliem. Viedol najmä projekty ochrany Tichej a Kôprovej doliny. Je tiež jedným z hlavných organizátorov občianskej iniciatívy My sme les, ktorá vznikla v roku 2017 za účelom ochrany národných parkov a vzácnych lesov proti masívnej ťažbe a členom Slovenského ochranárskeho snemu, neformálneho spoločenstva ochranárov a ochranárok.

Film, 19:00

Njord (Kanada, 48 min, 2021, r. Caroline Cote, Vincent Colliard, Arnaud Bouquet)

Caroline a Vincent milujú expedície, no nikdy na žiadnej spoločnej ako partneri neboli. Teraz sa rozhodli, že sa ako prví na svete pokúsia o zimný prechod Špicbergov. Uprostred polárnej zimy sa vydajú na 1100 km výpravu po mrazivej krajine, v ktorej sú ich hlavnými protivníkmi ľadové medvede, slabá viditeľnosť a poriadna zima. Počas dvoch mesiacov tomu všetkému statočne odolávajú a kráčajú za svojím snom. Podarí sa im prísť do cieľa pred prvým jarným dňom?

 

Blok 2

Filmové pásmo, 20:00

Americké MTB dobrodružstvo (Slovensko, 11 min, 2020 r. Jaro Tešlár)

Mnohí ľudia cestujú na Divoký západ USA pre svetoznáme národné parky. Práve tam sa však začali písať dejiny horskej cyklistiky, a preto sa slovenská skupina vydala na jeseň do USA, keď ešte vrcholy Skalnatých hôr Colorada nie sú pokryté snehom a súčasne teploty v púštnych oblastiach Utahu sú už prijateľné. Našli tam naozaj skvelé a legálne trasy na hrebeňoch hôr či priamo na červených skalách. Trasy, ktoré preveria technické zručnosti a niekedy aj váš pocit strachu, ale predovšetkým vyčarujú úsmev na tvári.

 

Dhaulágirí je môj Everest (Slovensko, 64 min, 2021, r. Pavol Barabáš)

V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

 

Plávam na svojich snoch (Slovensko, 38 min, 2021, r. Vladimír Porvazník)

 

Stoneman Dolomiti Trail (Slovensko, 15 min, 2021 r. Jaro Tešlár)

Sextenské Dolomity na taliansko-rakúskej hranici ukrývajú vážnu MTB výzvu: Stoneman Trail. Má v sebe všetko, o čom skutočný bajker sníva – úmorné stúpania, nekonečné zjazdy a snové traily na vrcholkoch hôr.

 

Utorok 23.8.2022

Blok 1

Film a diskusia, 18:00

Po červenej domov (Slovensko, 40 min)

Po červenej domov (Slovensko, 40 min, 2021, r. Adam Lisý)

Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním a putovaním. Priskočte na karičky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2r.), Kolomankom (4r.) a Jankom (6r.) sa vydajte na 2 mesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov… bude to o veľkých plánoch, o chladných nociach, veľmi pomalom tempe, užívaní si prítomnosti, ufúľaných deťoch, úžasných ľuďoch, krásnom Slovensku, varení na ohni, minimalizme, pokore, putovaní, upratovaní si vlastných hodnôt, pote, nervoch, eufórii a životnom spomalení… bude to o ceste a deťoch, ktoré učia nás dospelákov ako žiť!

 

Diskusia o filme, 18:40

Hosť: Ján Mazanec 

Aké „jednoduché“ je vybrať sa na výlet s deťmi vedia snáď všetci rodičia. Ale dať si  s tromi malými deťmi 800 km je už celkom výzva! Janči toto dobrodružstvo s Evit a 2 ročným Stankom, 4 ročným Kolomankom a 6 ročným Jankom vyskúšali na vlastnej koži a rovno o ňom natočili aj film. Na všetko, čo vás zaujíma a neuvidíte vo filme, sa môžete po projekcii Jančiho smelo opýtať. A možno príde aj Evit!

 

Film, 19:30

Nórsky Friluftsliv (Norwegian Friluftsliv, Poľsko, 23 min, 2021, r. Zdeno Dvorak)

Krátky film o rodičoch, ktorí chcú vychovávať svoju dcéru v prírode, v duchu nórskeho Friluftslivu. Nórsky Friluftsliv (v preklade život v súlade s prírodou) je koncept, ktorý kladie dôraz na pobyt v prírode bez nutnosti súťaže alebo pravidiel, ako je to v športe. Gosia a Zdeno sa rozhodli vziať si tri mesiace voľna z práce, aby s dcérou Vivian strávili čo najviac času v prírode. Žijú v severnom Nórsku, v oblasti s množstvom nedotknutej prírody. Malá Vivian objavuje svet hôr, pláží, rastlín a zvierat, zatiaľ čo sa jej rodičia delia o svoje myšlienky na friluftsliv, ekofilozofiu a škandinávsky spôsob výchovy detí v blízkosti prírody.

 

Blok 2

Filmové pásmo, 20:00

Alpská trilógia štvornožky (Alpine Trilogy (Doggystyle), Francúzsko, 45 min, 2021, r. Damien Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud)

Počas leta 2020 sa belgickí profesionálni lezci Nicolas Favresse a Sébastien Berthe rozhodli vyraziť na cyklovýlet a vyliezť tri najťažšie alpské cesty. Na cestu si pribalili aj svojich psích miláčikov Bintje a Kroux, ktorých sa však nikto nepýtal, či sa im na výlet chce. Ak ste teda niekedy uvažovali nad horskou cyklodovolenkou s vašimi psami, tento film vám bude nielen inšpiráciou, ale aj poučením.

 

Tri(c)ky (Maneuvers, USA, 4 min, 2019, r. Sämi Ortlieb)

Sämi Ortlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo.

 

Naspäť ku koreňom (Precious Leader Woman, Kanada, 46 min, 2021, r. Cassie De Colling)

Na olympiáde v Soči v roku 2014 všetci očakávali, že kanadská snoubordistka Spencer O´Brien

vybojuje zlato. No keď skončila na poslednom mieste, jej fanúšikovia zostali v šoku. Málokto totiž tušil, že Spencer trpí reumatoidnou artritídou a pre obrovské bolesti ledva zvláda súťažiť. Po tomto neúspechu sa Spencer utiahla do svojho rodného mesta na území Kwakwaka´wakw, aby sa zotavila. Tu pod vedením rodiny a blízkej komunity začala znovu objavovať svoju vlastnú kultúru, z

ktorej vzišla. Vďaka tomu našla v sebe silu, aby sa vrátila k milovanému športu – a to hneď na najvyššie priečky. Naspäť ku koreňom nám odhaľuje, že aj keď to často netušíme, naše korene sú našou najväčšou silou.

 

400 párov topánok (400 PAIRES DE BOTTES, Francúzsko, 17 min, 2020, r. Hélène Baillot, Raphaël Botiveau)

Niekedy ich majú na nohách tí, ktorí sa snažia pod rúškom noci prekročiť hranicu tiahnucu sa cez hory, niekedy ich majú v rukách tí, ktorí im pri tom pomáhajú. A tak denne koluje niekoľko párov zimných topánok medzi Francúzskom a Talianskom. Ich trasa vedie cez hory, kde si ľudia navzájom pomáhajú v nehostinných podmienkach.

 

Streda 24.8.2022

Blok 1

Filmové pásmo, 18:00

Farmár (The Farmer, USA, 4 min, 2021, r. Michael James Brown)

Už ste videli farmára, ktorý má najviac práce v zime? Miestna legenda David Van Dame každoročne žne bohatú úrodu čerstvého prašanu a popritom upozorňuje na úspornosť a udržateľnosť jeho najobľúbenejšieho športu.

 

Nasleduj motýle (Fly Monarca, Kanada, 76 min, 2021, r. Lyndsay Nicole, Benjamin Jordan)

Lyndsay a Benjamin sa spoznali počas dobrovoľníckej misie v Malawi a odvtedy spolu absolvovali niekoľko paraglajdových expedícií. Tentoraz sa nechali inšpirovať sťahovavými monarchami, ktoré na jeseň migrujú z Kanady cez USA až do Mexika a po prezimovaní sa vracajú na sever. Ocitajú sa tak na americko-mexickej hranici, kde si rozdelia úlohy – Lyndsay sa chopí kamery a Benjamin sa pokúsi preletieť naprieč USA len za pomoci slnka, vetra, silnej vôle a pizze. Ako asi tušíte, nie všetko vyjde tak, ako dvojica plánovala, a aj vďaka tomu vznikol humorný príbeh o snahe pokoriť svetový rekord.

 

Ako vzniká cyklotrail (Blueprint, Kanada, 9 min, 2021 r. Scott Bell, Mark Matthews)

Zažite, ako vám priamo pred očami vzniká nový cyklotrail, a zistite, odkiaľ berú motiváciu jeho kanadskí stavitelia.

 

60 sekúnd (Sixty Seconds, Kanada, 19 min, 2021, r. Lara Shea)

Keď sa Tyler Turner zraní pri zoskoku padákom a príde o obe dolné končatiny, musí prehodnotiť celý svoj život. Dovtedy aktívny surfer, snouborder a lezec zrazu ostane odkázaný na pomoc druhých, s čím sa len ťažko vyrovnáva. No vďaka milujúcej partnerke a neskutočnej vnútornej sile sa znova postaví na nohy – a vyhrá zlatú olympijskú medailu v parasnoubordingu.

 

Blok 2

Filmy a prezentácia, 20:00

Prezentácia

Hosť: Richard Nemec -  Slovak Direct  - Denali 2022

O tom ako spoločne preliezli s Michalom Sabovčíkom  jednu z najťažších ciest Aljašky Slovak Direct v južnej stene Denali voľným štýlom porozpráva Richard Nemec. Non stop bez spania za 40 hodín zdolali obtiažnu líniu s prevýšením 2800 výškových metrov a splnili si svoj aljašský sen.

Cestu ako prví vyliezli Slovenskí horolezci Blažej Adam, František Korl a Tono Križo v roku 1984 a stala sa jednou z najvážnejších a najikonickejších ciest v celom masíve. Denali je nechválne známe svojim divokým počasím, extrémnou zimou a odľahlosťou, čo robí z tohto kopca jedno z najvážnejších miest pre výškový alpinizmus.

Cesta Slovak Direct vedie južnou stenou a dosahuje prevýšenie 2800 metrov. Pôvodná línia sa kvôli stále sa meniacim podmienkam narovnala a jej obtiaže boli doteraz M6+, A2, WI6 a chalanom sa podaril prvý voľný prelez a prvý onsight cesty pri čom potvrdili navrhovanú klasifikáciu M8, WI6.

 

Filmy, 20:30:

Ufo Life (ČR, 33 min, 2020, r. Jan Šimánek)

Marek Holeček a Zdeněk Hák, držitelia Zlatého cepínu 2018 za prvovýstup na Gašerbrum I, opäť pokúšajú svoje himalájske šťastie. Doteraz neprestúpená dvojkilometrová severozápadná stena Chamlangu a sedem dní, počas ktorých sa môže podariť dobyť neužitočné, ale aj stratiť to zásadné. Filmový dokument citlivo prepája osobné línie prvovýstupcov s mimozemským športovým výkonom i historickým kontextom a tematizuje fenomén horolezectva ako taký.

 

Nie si v tom sama (Not Alone, Kanada, 43 min, 2021, r. Heather Mosher)

Profesionálna športovkyňa a vodkyňa Sarah Hueniken zasvätila horám celý svoj život. Patrí medzi popredné ľadové a mixové lezkyne, no ešte väčšie naplnenie jej prináša zážitkové vzdelávanie žien. Jedného dňa, počas jej známych lezeckých kempov, zasiahne lezcov v stene lavína, v ktorej zahynie i jedna z jej najlepších priateliek. Film je príbehom o temnote, do ktorej upadla nielen Sarah, ale aj mnoho iných profesionálnych horských vodcov po tom, ako zažijú tragickú nehodu. Napriek traume sa Sarah rozhodne upriamiť pozornosť na nový projekt a znovuobjaviť istotu v horách – pokúsi sa za jeden deň vyliezť tri náročné mixové cesty v kanadských Skalnatých vrchoch.

 

Štvrtok 25.8.2022 (Výber z víťazných filmov Hory a mesto Bratislava)

Blok 1

Filmové pásmo, 18:00

Mrazivé peklo (Balandrau, Frozen Hell Over, Španielsko, 79 min, 2021, r. Guille Cascante)

Keď sme my chystali silvestrovské oslavy na sklonku roku 2000, niekoľko turistov sa vybralo na horu Balandrau v katalánskych Pyrenejach. Nečakane ich tam však zastihla snehová búrka, v ktorej zahynulo desať ľudí. O tom, čo sa na Balandrau stalo, vám z prvej ruky porozprávajú tí, čo prežili. V ten deň sa druhý raz narodili.

 

Sonder (Kanada, 35 min, 2021, r. Jay Macmillan)

Počas zemetrasenia v Nepále, ktoré v roku 2015 úplne zdevastovalo dedinu v odľahlom údolí Langtang, zahynuli aj Kanaďania Kathy a Bruce Macmillanovci. O tri roky neskôr sa ich syn Jay vydáva na cestu po ich stopách. Cestuje do Langtangu, aby sa vyrovnal so stratou a traumou. Spomína na svoje detstvo i nie vždy dokonalý vzťah svojich rodičov. Cestou sa stretáva s miestnymi rodinami, ktoré pochovali desiatky príbuzných, no ich odhodlanie nanovo vybudovať dedinu a komunitu odhaľuje univerzálnu silu lásky, straty a zmierenia.

 

Blok 2

Filmové pásmo, 20:00

Boj o zlato (The Wall: Climb for Gold, UK, 96 min, 2022, r. Nick Hardie)

Janja Garnbret, Shauna Coxsey, Brooke Raboutou a Miho Nonaka – štyri talentované lezkyne a adeptky na prvú zlatú medailu v športovom lezení. Štyri príbehy o tom, ako vrcholové športovkyne bojujú o olympijskú miestenku, ako sa pripravujú na športový vrchol kariéry, ako im prvotnú prípravu prekazí covid a ako zápasia s psychickým tlakom a očakávaniami nielen svojho okolia, ale aj svojich krajanov. A hoci medaily sú už rozdané, z kina budete zaiste odchádzať so spotenými dlaňami.

 

Domov, sladký domov (Home Sweet Home, Francúzsko, 15 min, 2021, r. Anthony Komarnicki)

Christian Bobin sa mohol vybrať kamkoľvek na svete. Rozhodol sa však preskúmať svoju domovinu, ktorá ponúka rovnaké množstvo zážitkov ako vzdialené krajiny. Strávil tri týždne na bicykli a paraglajde, no nikdy sa nevzdialil viac než 60 km od domu.

 

Slovenské filmy uvádzame v pôvodnom znení, ostatné so slovenskými titulkami.

 

Cena za filmový blok s hosťom  - celý 7 € / zľavnený 5 €

Cena za filmový blok bez hosťa – celý 5 € (zadaj promokód bez hosťa) / zľavnený 3€ (zadaj promokód zľavnený bez hosťa)