Dom kultúry, Liptovský Mikuláš

PROGRAM HORY A MESTO LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 2023

3. ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva

Vstupné: 8 Eur na 1 festivalový deň
Predaj vstupeniek: v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši alebo online na stránke www.dklm.sk
Časy jednotlivých blokov sú orientačné.
PIATOK, 10. 11. 2023


17:30

OTVORENIE FESTIVALU HORY A MESTO LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 2023


17:40

PROJEKCIA FILMOV


Na nafukovačke do Asgardu

Kanada, 34 min, 2020, r. Heather Mosher

Štyria kamaráti cestujú svojpomocne na Baffinov ostrov za štyridsaťdňovým dobrodružstvom. Vtipný príbeh plný bigwallových prvovýstupov, zjazdov na divokej vode a arktických plameniakov.


Nájdem odvahu

Slovensko, 37 min, 2020, r. Viliam Bendík

Lenka Vacvalová hľadá odvahu zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 kilometrov. Na Ceste hrdinov SNP však nájde oveľa odvážnejšie ženy, ako je ona sama - tie, ktoré stáli tvárou v tvár smrti počas Slovenského národného povstania.


Kontinuum

Kanada, 2 min, 2021, r. Harrison Mendel

Osem jázd na ôsmich miestach, jeden dokonalý edit. Športovci často hovoria o stave flow, keď všetko beží s presnosťou, všetky pohyby sa zbiehajú do jedného a telo a myseľ tvoria jednotu. Profesionálny biker Brett Rheeder vo filme „Kontinuum“ vyťaží maximum zo svojho bicykla - a vizuálnej stránky.


Slovak Direct

Slovensko, 25 min, 2023, r. Rasťo Hatiar

Prvé voľné prelezenie jednej z najťažších ciest na Aljaške, v obrovskej, vzdialenej a objektívne nebezpečnej stene najvyššieho vrchu Severnej Ameriky, v najlepšom možnom štýle a v jednom záťahu. Jedinečné dobrodružstvo Miša Sabovčíka a Riša Nemca podčiarknuté pôsobivým rozprávaním jedného z prvovýstupcov cesty Blažejom Adamom v 25 minútovom dokumente Slovak Direct.19:15

PRESTÁVKA


19:30

TOMBOLA


19:45

BOHUŠ ŠTOFAN

Osobnosti a história extrémneho lyžovania na Slovensku

Extrémnemu lyžovaniu sa venuje úzka skupina ľudí, ktorí svoje lyžiarske umenie preniesli z bežných svahov do strmých žľabov a stien pokrytých snehovou pokrývkou. V tejto prezentácii vám Bohuš Štofan - extrémny lyžiar, horolezec a spisovateľ, priblíži históriu extrémneho lyžovania na Slovensku, ktoré tu má nepochybne dlhú tradíciu a zoznámi vás s najvýznamnejšími osobnosťami tohto športu.


20:30

PRESTÁVKA


20:45

Amazonský olymp

UK, 44 min, 2021, r. Matt Pycroft

Ikonická stolová hora Roraima vystupuje z hlbín amazonského dažďového pralesa ako prova obrovskej lode. Vrchol hory, zahalený v oblakoch, zmáčaný prívalovými dažďami a pokrytý vertikálnou džungľou, bahnom a previsnutými útesmi podľa miestnej legendy zahliadnu len tí, čo majú čistú dušu. Tím okolo populárneho anglického lezca Lea Houldinga sa vydá na 100 km dlhú púť naprieč hustou džungľou až k vertikálnemu útesu. Sprevádzajú ho miestni vodcovia, ktorí stáli pod horou už veľakrát, no nikdy na ňu nevystúpili, iba k nej túžobne vzhliadali. Leo sa preto rozhodne, že ich na vrchol vezme so sebou.

Sobota, 11. 11. 2023


17:30

PROJEKCIA FILMOV


Veľmi osobný prechod

Francúzsko, 33 min, 2021, r. Ben Tibbetts, Jake Holland

Dve úspešné športovkyne Valentina Fabre a Hillary Gerardi sa pokúsia o prvý kontinuálny ženský prechod na lyžiach takzvanej Houte Route zo Chamonix do Zermattu. Pre Valentinu má táto trasa hlboký osobný rozmer. Jej manžel, ktorý pred desiatimi rokmi nešťastne zahynul v horách, na nej drží rýchlostný rekord a Valentina si chce aj takto uctiť jeho pamiatku. Našla si preto k sebe parťáčku ultrabežkyňu Hillary, ktorá sa lyžovaniu začala venovať len nedávno, aby spolu absolvovali tento 100 km traverz v jednom z najkrajších pohorí na svete. Podarí sa im stanoviť ženský rekord?


Oslnený

Nový Zéland, 5 min, 2020, r. Richard Sidey

Basejumping vo wingsuit obleku sa často prezentuje ako vzrušujúca adrenalínová zábava. Krátky film Oslnený nás však zavedie hlbšie do kontemplatívnejších aspektov skákania.


Kudla

USA, 35 min, 2022, r. Nick Rosen

Tommy Caldwell a Adam Stack skúšajú preliezť hrebeň so 17 výstupmi na miestne vrcholy. Táto výzva sa však ukáže nad Adamove sily, a tak si Tommy k sebe prizve svojho klasického parťáka Alexa Honnolda. Ani ich pokus však nie je bezproblémový, a tak sa na scénu opäť vracia Adam.


18:45

PRESTÁVKA


19:00

TOMBOLA


19:15

MICHAL BARBIER

Zo sídliska na svetový trón

„Pripravil som si pre vás príbeh, ako sa mi podarilo splniť si môj vysnívaný cieľ. Cieľ, ktorým odkedy som sa začal venovať pohybu, bolo nájsť spôsob ako sa ním aj živiť. Príbeh bude o tom, ako som sa stal profesionálnym športovcom a vytvoril niekoľko projektov, ktoré rozšírilo pohybovú kultúru v mojom okolí ale aj po celom Slovensku a Česku.“


19:45

MICHAL GERČÁK

História organizovaného vodcovstva a vodenie po horách

Michal Gerčák sa v horách pohybuje skoro 25 rokov. Pôsobil ako záchranár Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách a posledných 12 rokov je profesionálnym horským vodcom. V prezentácii vám predstaví históriu organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách, ktorého začiatky siahajú až do čias vzniku Uhorského karpatského spolku a ktoré v súčasnosti oslavuje 150. výročie. Porozpráva tiež o aktuálnom vzdelávaní nových horských vodcov a o zážitkoch z každodenného života horského vodcu.


20:15

PRESTÁVKA


20:30

Smrtiaca lavína

USA, 95 min, 2021, r. Jared Drake, Steven Siig

V roku 1982 zasypala kalifornské lyžiarske stredisko Alpine Meadows smrtiaca lavína. V tom čase boli zjazdovky pre zlé počasie pre verejnosť uzavreté, no na mieste bolo niekoľko zamestnancov, ktorí mali na starosti odstrel lavín a monitorovanie počasia. Príbeh o päťdňovej záchrannej akcii, o skaze a smrti, ale aj o nádeji, odhodlaní a následkoch, s ktorými sa účastníci tejto akcie dodnes snažia vyrovnať.