V kine Lumiére sprostredkovane zažijete úžasné dobrodružstvá a extrémne výkony. Špeciálne filmové projekcie sú určené pre žiakov základných a stredných škôl. Uskutočnia sa v piatok 13. mája 2022 o 9:00 a 11:00.

Na výber sú dva filmové bloky: pre menšie deti a väčšie deti. Výber filmov pre školy je určený mladému divákovi a cieľom podujatia je vzbudiť predovšetkým v deťoch „odchovaných sídliskom“ záujem o prírodu, životné prostredie, zdravý spôsob života a prírodné športové aktivity. Program pomôže mladým divákom získať informácie o horských športoch a zaujímavých krajinách prostredníctvom umeleckého dokumentu a osobného stretnutia s hosťami festivalu.

Vstupné na predstavenie pre jedného žiaka je 2,00 EUR, pedagogický dozor má vstup bezplatný. Vstupné sa uhrádza na mieste pred predstavením. V prípade záujmu o premietanie nám prosím vopred nahláste orientačný počet žiakov a pedagógov telefonicky alebo e-mailom.

Aj tento rok má festival pripravený bohatý program pre školy vo forme Festivalového náučného chodníka, ktoré sme pre Vás a Vašich žiakov pripravili na piatok 13. mája 2022. Festivalový náučný chodník Vás tento rok čaká na Jakubovom námestí. Budú pripravené zaujímavé informácie na niekoľkých stanovištiach a nebude chýbať ani pohyb. Účasť na náučnom chodníku nie je potrebné nahlásiť vopred, stačí prísť a zapojiť sa. Tešíme sa na všetkých účastníkov, malých, väčších aj najväčších. Festivalový náučný chodník bude otvorený od 9:30 do 13:30, účasť je bezplatná pre všetky školy.


  • Piatok, 13.5.2022

  • 9:00 a 11:00


Kontakt

Ľubica Fenclová

+421 949 626 870

PROGRAM:

Predstavenie o 9:00 (pre menšie deti)

Po červenej domov (Slovensko, 40 min, 2021, r. Adam Lisý)
Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním a putovaním. Priskočte na karičky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2r.), Kolomankom (4r.) a Jankom (6r.) sa vydajte na 2 mesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov… bude to o veľkých plánoch, o chladných nociach, veľmi pomalom tempe, užívaní si prítomnosti, ufúľaných deťoch, úžasných ľuďoch, krásnom Slovensku, varení na ohni, minimalizme, pokore, putovaní, upratovaní si vlastných hodnôt, pote, nervoch, eufórii a životnom spomalení… bude to o ceste a deťoch, ktoré učia nás dospelákov ako žiť!

Tri(c)ky (Maneuvers, USA, 4 min, 2019, r. Sämi Ortlieb)
Sämi Ortlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo.

Od šteniatka k ochrancovi práv (Slovensko, 32 min, 2022 r. Katarína Tekeľová)
Grim je šteniatko. Od ostatných malých psích nezbedníkov sa nelíši ničím. Je hravý, zvedavý, rád sa klbčí so svojimi rovesníkmi a po úmornej 'práci' usilovne spí. A predsa ho v jeho živote čaká veľká zodpovedná úloha. Musí sa skamarátiť so všetkými ovečkami v maštali, naučiť sa, ako ich vziať na prechádzku na pašu a ako na ne dávať pozor, aby sa im nič nestalo.
Grim totiž vyrastie a bude z neho veľký ochranca ovčieho stáda. Spolu so svojou svorkou psích kamarátov bude ovce chrániť pred vlkmi, medveďmi, či inými veľkými šelmami. Všetci totiž žijú v jednom priestore. Ovce na salašoch v lone nádhernej prírody na Poľane a veľké šelmy v lesoch, neďaleko pastvín. Dokáže to Grim? Zvládne ochrániť ovce od jari do príchodu zimy? Alebo budú mať navrch divé šelmy, ktoré sú tam doma? Podarí sa im strhnúť nejakú ovečku a urobiť ovčiarom škodu? Film Od šteniatka k ochrancovi stád umožní nahliadnuť do zákulisia výchovy stredoázijského pastierskeho psa a do jeho života, v ktorom sa musí popasovať s nejednou nebezpečnou situáciou. A tiež vám prezradí, že hoci pastierske psy behajú okolo svojho stáda navoľno, netreba sa ich báť.

 

Predstavenie o 11:00 (pre väčšie deti):

Nezastaviteľný (Driven, Brazília, 105 min, 2021 r. Pedro McCardell, slovenské titulky)
Getúlio Filipe má 14 rokov a od detstva trpí mozgovou obrnou. Napriek tomu sa v siedmych rokoch naučil chodiť a neustále ostatným dokazuje, že nič nie je nemožné. So svojím kamarátom režisérom Pedrom McCardellom a talianskym horským vodcom Alessiom Nardellottom sa tentoraz rozhodne všetkým ukázať, že ho nezastavia ani vysoké hory, a vyberie sa na najvyšší vrch talianskych Dolomitov – slávnu Marmoladu.