Aj tento rok má festival pripravený bohatý program pre školy vo forme Festivalového náučného chodníka, ktorý je pripravený v piatok 27. 3. 2020. Ako trieda si môžu žiaci vyskúšať svoje vedomosti, individuálne zručnosti, prípadne sa zabaviť pri pohybových aktivitách. Festivalový náučný chodník bude otvorený od 10:00 do 14:00, účasť je bezplatná pre všetky školy. Súčasťou Festivalového náučného chodníka sú aj špeciálne filmové projekcie určené pre žiakov základných a stredných škôl, ktoré sa uskutočnia v kinách CINEMAX BORY o 9:00, 9:30, 10:00 a 11:00. Interaktívnych centier v Bory Mall sa môže zúčastniť každý návštevník.

Pokiaľ ste pedagógovia, žiaci alebo študenti a máte záujem navštíviť aj premietania v kinosálach, kontaktujte Ľubicu Fenclovú.


  • Piatok, 27. 3. 2020

  • 10:00 - 14:00

  • Base Camp, Bory Mall


Kontakt

Ľubica Fenclová

+421 949 626 870

Program náučného chodníka

Zmyslovo – postrehové centrum

Vedeli ste, aké dôležité sú vaše zmysly pri výletoch v prírode? Pripravili sme si pre vás aktivity, pri ktorých si vyskúšate, aké je to prechádzať sa po turistickom chodníku a čo všetko môžete okolo seba cítiť či počuť, ak zavriete oči. Vyskúšate si tiež, akí ste dobrí pozorovatelia a čo by nemalo chýbať v batohu správneho turistu.

 

Centrum nočnej oblohy

Chcete spoznať tajomstvá nočnej oblohy a jej súhvezdí? Postaviť a odpáliť svoju vlastnú vodnú raketu? V našom stánku pre vás máme pripravených mnoho aktivít, vďaka ktorým môžete byť aj vy o krok bližšie pri hviezdach.

 

Centrum recyklácie

V stánku organizácie ASEKOL sa budete môcť zapojiť do vedomostných súťaží a hier zameraných na triedenie a recykláciu odpadu, najmä batérií. Dozviete sa, prečo je triedenie batérií dôležité a čo všetko vďaka recyklácii batérií ušetríme. Pripravená bude aj zberná nádoba na použité batérie, do ktorej bude možné priamo na mieste použité batérie odovzdať a rozdávať sa budú aj štýlové krabičky ECOCHEESE, ktoré sú určené na zber malých použitých prenosných batérií.

 

Centrum pitnej vody

Viete, čo sa skrýva „za“ vodovodným kohútikom? Pomocou nášho interaktívneho modelu vodárenského systému vám odhalíme tajomstvá cesty, ktorou musí prejsť každá kvapka pitnej vody ešte predtým, ako si ju môžeme vychutnať v pohári.

 

Bio-chemické centrum

Počas bio-chemickej cesty nájdete pokusy chemické i bio-chemické, uvidíte spôsoby získavania prírodných produktov z rastlín a môžete ich následne porovnať so syntetickými, chemickými substanciami.

 

Centrum - Školský bar

V ovocnom a zeleninovom bare sa občerstvíte a pripravíte si desiatový balíček so sebou. Zistíte, prečo sa
v škole niekedy neviete sústrediť. Možno ste totiž len smädní či hladní. Už malá dehydratácia
alebo klesajúca glykemická krivka veľmi ovplyvňujú pozornosť. Od nás však smädní či hladní neodídete 🙂 Ovocný a zeleninový bar i pitný režim a informácie k tomu pripraví žurnalistka, lektorka a kuchárka Katka Medveďová Cookučka.

 

Lezecké centrum  

Aj napriek tomu, že v Bory Mall nenájdete skalu na lezenie, môžete si vyskúšať, aké to je v lezeckej sedačke na druhom konci lana na umelej stene. Samozrejme za asistencie skúsených a školených inštruktorov.

 

Filmové centrum

Výber krátkych filmov zameraných na prezentáciu krás prírody a outdoorového života a športu.

 

V kinosálach CINEMAX BORY sprostredkovane zažijete úžasné dobrodružstvá a extrémne výkony. Špeciálne filmové projekcie sú určené pre žiakov základných a stredných škôl. Uskutočnia sa v kinách CINEMAX BORY v piatok 27. 3. 2020 o 9:00, 9:30, 10:00 a 11:00. Dĺžka filmového bloku č. 1 je cca 70 minút, dĺžka filmového bloku č. 2 je cca 90 minút. Výber filmov pre školy je určený mladému divákovi a cieľom podujatia je vzbudiť predovšetkým v deťoch „odchovaných sídliskom“ záujem o prírodu, životné prostredie, zdravý spôsob života a prírodné športové aktivity. Program pomôže mladým divákom získať informácie o horských športoch a zaujímavých krajinách prostredníctvom umeleckého dokumentu a osobného stretnutia s hosťami festivalu.

Vstupné na predstavenie pre jedného žiaka je 2,00 EUR, pedagogický dozor má vstup bezplatný. Vstupné sa uhrádza na mieste pred predstavením.

 

Predstavenie č. 1, o 9:00 (sála E) a 10:00 (sála A), vhodné pre 1. stupeň ZŠ

Syseľ Puko a jeho rodina (Slovensko, 28 min, 2019, r. Braňo Molnár)
Dokumentárny film je určený pre detského diváka. Hravou a zábavnou formou priblíži život sysľa pasienkového. Kedysi hojný druh sa v posledných rokoch vplyvom ľudskej činnosti stal vzácnym. Príbeh ponúka deťom širokú škálu pocitov, no najmä náučných podnetov. Tento príbeh je nakrútený podľa skutočnej udalosti.

Šanca prežiť (Slovensko, 37 min, 2019, r. Katarína Tekeľová)
Film o zranených zvieratách a opustených mláďatách, ktorým sa snaží pomôcť úžasný tím zo Záchrannej stanice v Zázrivej. Táto stanica pre voľne žijúce živočíchy funguje už od roku 2001 a má bohaté skúsenosti s rehabilitáciami rôznych druhov: za dvadsať rokov svojej činnosti prijali do stanice vyše 500 živočíchov najrozmanitejších druhov, pričom sa im darí vrátiť do prírody viac ako polovicu z nich.

 

Predstavenie č. 2, o 9:30 (sála C) a 11:00 (sála E), vhodné pre 2. stupeň ZŠ a stredné školy

Šanca prežiť (Slovensko, 37 min, 2019, r. Katarína Tekeľová)
Film o zranených zvieratách a opustených mláďatách, ktorým sa snaží pomôcť úžasný tím zo Záchrannej stanice v Zázrivej. Táto stanica pre voľne žijúce živočíchy funguje už od roku 2001 a má bohaté skúsenosti s rehabilitáciami rôznych druhov: za dvadsať rokov svojej činnosti prijali do stanice vyše 500 živočíchov najrozmanitejších druhov, pričom sa im darí vrátiť do prírody viac ako polovicu z nich.

Nekonečná zima (Endless Winter, Nórsko, 14 min, 2019, r. Nikolai Schirmer)
Pokus o udržateľný prístup k outdoorovému životu. Prvá kapitola zo severného Nórska.

PET kajak PROJEKT (Slovensko, 32 min, 2019, r. Tomáš Ščepka)
Pádlovanie po slovenskej časti Dunaja na ručne vyrobenom kajaku z plastových fliaš a iného odpadu. Tento nevšedný projekt vodáka Tomáša Ščepku má poukázať na problém znečistenia riek a morí.