• Sulfur - Najväčšie termálne podzemné jazero sveta

  • štvrtok 11.4.2024 o 17:30

  • Kinosála 7


Zapáchajúci sírovodík sa nedýcha práve najlepšie. Je tu horúco. Kdesi z nedohľadnej výšky nad nami na nás prší kyselina sírová a sype sa sadrovec. Brehy termálnej rieky sú pokryté citrónovo žltou sírou. Po pár hodinách v agresívnom prostredí nás začína bolieť hlava. Nepomáha ani zvýšená hladina adrenalínu z eufórie z unikátneho objavu. Nie, nie sme na kozmickej misii na planéte Urán. Prenikli sme do útrob termálnej jaskyne Sulfur v tiesňave Vromoner na albánsko-gréckej hranici.

Hypogénne jaskyne viazané na oblasť sírnych prameňov pri rieke Sarandaporo unikli pozornosti speleologického výskumu. Dôvodom bola nepriaznivá politická situácia v priebehu 20. storočia. Oblasť skúmaná až v posledných rokoch členmi Českej speleologickej spoločnosti bola v minulosti prísne stráženým uzavretým pohraničným pásmom. Počas ostatných rokov sa podarilo objaviť a zdokumentovať deväť hypogénnych jaskýň. Najvýznamnejšie sú termálne jaskyne Sulfur, Atmos a Shpella Breshkë. K českému tímu sa neskôr pridali vedci z Rumunska, Belgicka, Talianska, Izraela, Grécka aj Albánska. Biológovia popisujú nové druhy endemických živočíchov: škorpióny, pavúky, slimáky, nifargy a ďalšie. Posledným prekvapením bol minuloročný objav obrovského jazera na dne stometrovej priepasti Atmos. Po zameraní sa ukázalo, že ide o najväčšie termálne podzemné jazero sveta.



Marek Audy


Speleológ a jaskynný fotograf. Od roku 2002 zorganizoval desať speleologických výskumných expedícií do pieskovcového krasu na stolové hory Venezuely – Tepui. Výsledkom týchto výprav sú objavy najdlhších pieskovcových jaskýň sveta: Kryštálové oči Sistema Ojos de Cristal – 8,2 km a Sistema Brewer – 17,8 km. Stereoskopická fotografia ho očarila už v detstve, keď na povale v dedkovej skrini našiel krabičku stereofotiek s plechovým stereoskopom. V roku 1994 potom vytvoril v spolupráci s brnianskym Technickým múzeom svoj prvý stereodiaseriál „Moravský kras“. Je zakladajúcim členom spolku Česká stereoskopia. Ako najväčší český špecialista na podzemnú fotografiu bol účastníkom a dokumentoval mnoho medzinárodných speleologických objavov, napr. objav jaskyne Troch naháčov v Iráne, ktorá sa stala najdlhšou soľnou jaskyňou sveta. Od roku 2013 je členom medzinárodného tímu La Salle, ktorý sa špecializuje na tvorbu 3D filmov z unikátnych jaskýň USA, Sardínie, Iránu a iných krajín. Zo svojich výprav vydal množstvo kníh. Stereoskopické snímky mu prvýkrát vyšli v Caracase roku 2011 v knihe Entraňas del Mundo Perdio (Vnútroo Strateného sveta). Od roku 2010 sa venuje aj objavovaniu a fotografovaniu balkánskych jaskýň. Mnohé jeho fotografie by nevznikli bez podpory jeho ženy Svetlany a aktívnej spolupráce kamaráta Richarda Boudu.