• Tuctubamba - dvaja kondori v ríši Inkov

  • piatok 12.4.2024 o 18:00

  • Kinosála 8


Prezentácia o expedičnom živote dvoch horolezcov, o živote ľudí, o stravovaní, o zábave, o drine, o úspechoch a neúspechoch a hlavne o kamarátstve a spokojnosti.

Našou vášňou je lezenie v stenách a na vrcholy, kde ešte nikto neliezol alebo nestál. Tentoraz sme si vybrali južnú Ameriku, konkrétne Peru, oblasť Cordillera Blanca. S objavovaním nových lezeckých cieľov je samozrejme spojená aj logistika a spoznávanie miestnej kultúry. Naša prednáška vás prevedie skvelou cestnou infraštruktúrou z hlavného mesta Lima až pod steny 6-tisícoviek. Ešteže sme z domu zvyknutí na podobnú kvalitu, ako tu z dôb Inkov. Skúsime vám priblížiť krásu prírody, hôr a potomkov Inkov. Nazrieme aj do hrnca gastro sektora, čo nesmiem pred dcérou ani náznakom spomenúť - morské prasa predsa nepatrí na pekáč. Samozrejme vás budeme nudiť niekoľkými gýčovými zábermi z lezenia. Dozviete sa, ako sa dvaja dospelí lezci správajú v základom tábore 4000 m.n.m. Či je naše správanie normálne, to už necháme na vás.Juraj Švingál


Povolaním strojný Inžinier. Lezie od svojich 17-tich rokov a miluje všetky druhy lezenia. Alpinizmus, bigwall, skalky, mixové lezenie, drytooling, Prvovýstupy, prelezy technických ciest voľne, obťažnosť D14, WI6+, D13, 8a+. V Európe, Ázii, severnej a južnej Amerike. Medzi jeho najväčšie súťažné úspechy patrí 7. miesto na majstrovstvách sveta v Ľadovom lezení (2009) a 1. miesto na európskom pohári v ľadovom lezení (2020/21). Niekoľko krát sa stal majstrom Slovenska a Česka v drytoolingu a víťazom Slovenského a Českého pohára.

Cenné výstupy:
Himaláje, India, Miyar valley, Rachu Tangmu – S stena, Secret of Thin Ice, ED+, M6+, A1, 85o, Andrej Kolárik, Juraj Švingál
Vysoké Tatry, Kazalnica Mengusovská, Okap Hokej M10 RP, prvé opakovanie, Marek Radovský, Juraj Švingál
Kirgizsko, prvovýstup Pik Zabor 5080m, Ice Dry Queen, M9- Wi 6+OS, prvovýstup
Alpy, Rakúsko, Dachstein, Drei Grazien 9+,A0 s Adrian Zvara, Martin Grajciar
Jordánsko, Wadi Rum, Rockempire, 8a prvé opakovanie s Kubom Kováčikom
Peru, prvovýstup Line Under the Sky 6b M6+ s Marekom Radovským
Alpy, Taliansko, prvovýstup Marmolada, Via Edita, 8, A1 s Igorom Kollerom
Slovinsko, športový drytooling, Muda Orlova, D14 OS
Vysoké Tatry, Galérii Satana, prvovýstup Fizioklinik M11 s Marekom Radovským


Marek Čači Radovský


Marek je reprezentant Slovenského Horolezeckého Spolku James a venuje sa hlavne alpinizmu, drytoolingu, lezeniu v horách, ale aj športovému lezeniu - Ice climbing world tour. Je víťazom slovenského pohára v drytoolingu, má vylezené najťažšie cesty na Slovensku, v horách, ako aj na skalách a veľmi ťažké mixové a drytoolové cesty v zahraničí. V roku 2020 bol ocenený striebornou karabínou (DIRETTISSIMA Kačací Mních, Bielovodská dolina, M9-/9 OS Marek Radovský, Adam Kaniak). V roku 2022 dokonca zriedka udeľovanou Zlatou karabínou SHS James za výstup v Kirgizsku: Pik Zabor 5080m, Ice Dry Queen, M9- Wi 6+OS, prvovýstup, Marek Radovský, Juraj Švingál.