• Trekovanie v Himalájach mimo sezóny

  • sobota 13.4.2024 o 15:30

  • Kinosála 8


Na začiatku roka 2024 sa Jakub spolu s dvomi kamarátmi vydal do Nepálu. Ich cieľom bol známy '3 passes trek' v národnom parku Sagarmatha. Trek 'cez tri sedlá' začína na jednom z najnebezpečnejších letísk na svete, v horskej dedine Lukla. Pokračuje cez hlboké doliny, popod úchvatný štít Ama Dablam a cestou ponúka výhľady na 4 osemtisícovky: Mt. Everest, Lhotse, Makalu a Čho Oju. Na treku treba následne počas niekoľkých dní prekonať tri sedlá s nadmorskou výškou vyše 5300 metrov nad morom, ale aj niekoľko štítov a ľadovcov. S malou odbočkou môžete navštíviť aj Everest base camp.
Hlavná sezóna v Himalájach je na jeseň - v októbri a novembri. Jakub s priateľmi sa ale rozhodli vyhnúť masám ľudí, ktorí vtedy trek navštevujú. O tom, aké je trekovanie v himalájskej zime, s čím je treba počítať, čo sa dá vidieť a zažiť a ako to vlastne celé dopadlo, to všetko sa dozviete na Jakubovej prednáške.Jakub Letovanec


Jakub Letovanec má 29 rokov a pochádza z Bratislavy. V horách sa snaží tráviť čo najviac voľného času, či už ako turista, lezec, skialpinista alebo cyklista. Popritom sa už roky venuje fotografii. Z jeho výletov vzniká množstvo fotografií, ktoré dotvárajú rozprávanie o jeho zážitkoch.