• Diskusia: Jaskyniarstvo vo V4

  • štvrtok 11.4.2024 o 17:30

  • Kinosála 7


Gusto Stibrányi je vo svete známy, ako jaskyniar, technik. Veľa rokov predsedal technickej komisii Slovenskej speleologickej spoločnosti. Pochodil množstvo veľkých jaskýň v Európe aj vo svete, viackrát zostúpil do jaskynných hĺbok viac ako 1000 metrov. Po veľkých politických zmenách vo východnej Európe, v roku 1990 založil súkromnú firmu MEANDER, s.r.o., ktorá vyrábala výstroj pre jaskyniarov. Po dobu 26 rokov zásoboval MEANDER takmer celý jaskyniarsky svet vysokokvalitnými výrobkami.
V rámci paralelnej obchodnej činnosti zastupoval na slovenskom trhu celý rad výrobcov horolezeckého vybavenia a výstroja pre práce vo výškach. Medziiným, značky ako PETZL, LANEX, SIMOND, PROTEKT, CLIMBING TECHNOLOGY a mnoho ďalších.
Ako odborník na techniky prístupu po lane založil v rámci MEANDER aj školiace stredisko, ktoré ako druhé na Slovensku získalo akreditáciu na školenie pre práce vo výškach.
Od roku 2004, až do 2015 bol MEANDER, s.r.o. koordinátorom školení osôb poverených výrobcom na kontrolu osobných ochranných prostriedkov III. Kategórie pre práce vo výškach podľa požiadaviek EU, čo je v tejto oblasti vrchol odbornej spôsobilosti.
V roku 1997, ako iniciátor a hlavný organizátor spolu s množstvom ďalších špičkových jaskyniarov v rámci technickej komisie SSS uskutočnili unikátne 846 metrov dlhé lanové premostenie 300 metrov ponad Zádielsku dolinu, VEĽKÝ TRAVERZ, za čo si vyslúžil aj Guinnessovský rekord. Veľký Traverz sa stal základom teraz už na celom svete rozšírených tzv. ZIPP-linov.
Od roku 2006 sa po absolvovaní viacerých štvortisícoviek Álp vybral aj do vyšších hôr. Na kaukazský Elbrus, na najvyššiu horu amerického kontinentu Aconcaguu v Andách, na vrchol MustaghAta v čínskom pohorí Kunlung. Spod vrcholu ChoOyu sa musel vrátiť, lebo mu tam chýbalo trochu šťastia.
Od roku 2008 intenzívne jazdí MTB. A to na tých najnáročnejších trasách. Nie na umelých trailoch, ale preferuje Freeride. A to nie len doma, ale aj na Balkáne a v Alpách.
Ako 71 ročný sa vybral splniť si starý sen. Na elektrobicykli prejazdil celý americký kontinent zhora dolu, z Anchorage na Aljaške až po Ushuaiu v Argentíne.Gusto Stibrányi