• Dobré spolužitie s medveďmi – je to možné?

  • sobota 13.4.2024 o 14:30

  • Kinosála 7


Anna sa vo svojej prednáške bude zaoberať viacerými pálčivými otázkami spolužitia s medveďmi. Akým problémom sa čelí v Poľsku medzi ľuďmi a medveďmi v susedstve? Aký je rozdiel medzi Tatrami a Bieszczadami v zmysle odlišnej špecifickosti regiónu a formy „ochrany“? Aké sú príčiny existujúcich problémov? Dá sa im zabrániť? Ako? A ak nie, prečo?
Prečo v Poľsku stále chýbajú služby ochrany prírody a regionálne intervenčné skupiny, vybavené právomocami a znalosťami na predchádzanie možným konfliktom s veľkými predátormi? Ako sa predátori monitorujú a ako sa na ne reaguje?
Ako sú na tom ostatné krajiny v Európe? Anna uvedie príklad Chorvátska, kde je o niečo menej medveďov ako na Slovensku. Ako sa medzinárodne spolupracuje v oblasti ochrany veľkých šeliem, najmä v prípade zdieľaných populácií?
Anna stručne porozpráva o výzvach ochrany Ursus arctos a jeho biotopov v Poľsku.
Čo si dobré spolužitie ľudí s medveďmi vyžaduje, a je vôbec možné?Anna Maziuk


Anna Maziuk je reportérka a šíriteľka vedomostí o prírode. Je autorkou knihy „Inštinkt. O vlkoch v poľských lesoch“, za ktorú bola nominovaná na literárnu cenu „Wawrzyn”. Je absolventkou žurnalistiky na Varšavskej univerzite. Publikovala v poľských denníkoch a časopisoch „Gazeta Wyborcza“, „Wysokie Obcasy“, „Polityka“, „Przekrój“, „Tygodnik Powszechny'. Spolupracuje s nadáciou a časopisom „Kosmos dla Dziewczynek”, v rámci čoho vyučuje deti o prírode. Vedie workshopy pre deti aj dospelých a občas ich berie na výlety do divočiny. Jej ďalšia kniha o medveďoch „Medveď hľadá domov“ vyjde na jeseň.