18. - 19. 2. 2020

17:00, INOVATECH, Sládkovičovo
Predaj vstupeniek na mieste: 3 €

UTOROK, 18.02.2020, vstupné 3 €


17:00

OTVORENIE FESTIVALU


17:30

ONDREJ HÚSERKA A JOZEF KRIŠTOFFY

CERRO TORRE – SEN KAŽDÉHO HOROLEZCA, PATAGÓNIA

Slovenským reprezentantom Ondrovi Húserkovi a Jožovi Krištoffymu sa podarilo preliezť legendárnu cestu Southeast ridge 7a/+ C1 WI5 (bývalá compresor route) na ešte legendárnejšiu horu Cerro Torre, okolo ktorej je veľa kontroverzných príbehov a divoká história. Vyliezť na Torre im zabralo spolu 5 dní a ako sami vravia: „Už to bolo na hranici, liezli sme po skale, po ktorej tiekol potok a okolo nás lietal ľad vo veľkosti chladničiek. Okrem 5 dňového zdolávania Torre nám chalani priblížia aj ďalšie skúsenosti pri preliezaní iných stien, či úteku zo steny v poslednej chvíli, pred silným zvratom počasia. Nie nadarmo sa vraví, že Patagónia je krajina vetra, kde dobré počasie je skôr raritou.


19:00

The Dawn Wall

Tommy Caldwell, Yosemity (životný príbeh, 96 min)

Tommy Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním 1000 m cesty The Dawn Wall (Yosemity). Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Má opustiť svojho spolulezca a konečne si splniť sen, alebo riskovať vlastný úspech pre zachovanie priateľstva?


STREDA, 19.02.2020, vstupné 3 €


17:00

MEDVEDE VO VEĽKEJ FATRE

(SR, Juraj Žiak, 40 min)

Dokumentárny film zachytávajúci prácu zoológov a ochranárov, ktorí sa venujú monitoringu medveďa hnedého. Dokument ponúka realistický pohľad na spôsob života medveďov v pohorí Veľkej Fatry a Turčianskej kotline. Film má edukačný charakter a jeho hlavnou úlohou je búrať mýty a predsudky ľudí voči medveďom, čím nadväzuje na projekt živých kamerových prenosov z pohoria Veľkej Fatry.


18:50

Biele objatie

(SR, 52 min, 2015, r. Braňo Molnár, Peter Magát)

Film približuje svet ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom dostali do smrteľného lavínového nebezpečenstva – freerideri, snowboardisti, horolezci, ale aj ľudia pracujúci pre horskú záchrannú službu.


19:50

UnReal

(USA, 45 min, 2015, r. Teton Gravity Research)

Bajkový film o oslobodení sa od obmedzení reality vstupom do sveta bez hraníc. Dych-berúce zábery najvyššej kvality s úžasnými detailmi. Pocit slobody a nespútanosti, ktorý je ťažko si predstaviť, pokým ho človek nezažije na vlastnej koži.

HOSTIA


Juraj Žiak

Juraj Žiak vyštudoval odbor aplikovanej ekológie na Fakulte Ekológie a Environmentalistiky vo Zvolene. Od roku 2009 pracuje na Správe NP Veľká Fatra, kde sa venuje zoológii predovšetkým stavovcov a environmentálnej výchove. Vo svojom voľnom čase sa venuje ornitológii, fotografovaniu prírody a edukačnej práci s verejnosťou.


Ondrej Húserka

Ondro je výborný alpinista a dlhoročný člen reprezentácie Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Má skúsenosti s ťažkým lezením na skalách, vo Vysokých Tatrách, Alpách aj vo veternej Patagónií, kde v jednej dĺžke musí liezť previsnutú špáru v lezečkách a hneď v ďalšej dĺžke ťažký a tvrdý ľad alebo mix. Ondro sa vo februári vrátil z ďalekej Patagónie, kde sa mu podarilo spoločne s Jožom Krištoffym vyliezť na Cerro Torre.


Jozef Krištoffy

Jožo je členom reprezentácie Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Je univerzálny lezec od športových previsnutých ciest až po náročné viac-dĺžkové cesty a prvovýstupy v horách ako sú Vysoké Tatry, Alpy, Wadi Rum (Jordánsko), Patagónia a iné. Jozef sa ako hosť pravidelne zúčastňuje filmových festivalov, kde prednáša o svojich expedíciách a zážitkoch, ktoré tam prežil. Poslednou silnou skúsenosťou pre neho bola Patagónia, z ktorej sa vo februári vrátil spoločne s Ondrom Húserkom.