• HIKEMATES: Ako má vyzerať turistická útulňa na Slovensku?

  • štvrtok 11.4.2024 o 20:00

  • Kinosála 7


Ak si podobne ako my absolvoval dlhší horský prechod, vieš, že voľne dostupné útulne sú darom z nebies. A stráviť v nich noc v obklopení divokej prírody? Na nezaplatenie. V Hikemates stojíme za projektom nových turistických útulní, vytvárame nové priestory pre spojenie človeka s prírodou. Šetrne, s čo najmenším negatívnym vplyvom na okolie. A s ohľadom na našu históriu a tradície.

Hikemates je najväčší turistický klub na Slovensku, s viac ako 2 600 členmi, pričom patrí pod KST. V rámci projektu turistických útulní sme spravili architektonickú súťaž a následne postavili tri nové útulne na trase Cesty hrdinov SNP. Tá vedie z Dukly až po Devín s celkovou dĺžkou 770 kilometrov.

Nové útulne sa nachádzajú v týchto lokalitách: vo Volovských vrchov pri vrchu Kloptáň sa nachádza útulňa Jána Kruteka. Na Muránskej planine v prírodnej rezervácii Tŕstie je obľúbená útulňa Sláviček. V Malých Karpatoch v lokalite Mihalinová je postavená útulňa Jozefa Maka.

Hikemates dlhodobo rozvíja turistickú infraštruktúru na Slovensku, okrem výstavby nových útulní sa podieľa aj na opravách a komplexnej obnove turistických chodníkov a mostíkov v Tatrách. Tento rok realizuje tiež pilotný projekt výstavby ekologických toaliet pri Chate pod Rysmi. V rámci osvety spolupracuje aj s Horskou záchrannou službou a Tatranským národným parkom, s ktorými v rámci edukácie komunikuje verejnosti témy so zameraním na zvýšenie bezpečnosti na horách.Mikuláš Virág


Mikuláš Virág v skratke Mikuláš z Hikemates. Milovník hôr a turistiky. Živí ho komunikácia, pracoval na Globsecu, v PR agentúre, a neskôr ako riaditeľ odboru komunikácie na ministerstve dopravy. Kancelársku stoličku vymenil za “zelený office”. V Hikemates má na starosti externú komunikáciu, PR a marketing. Stojí za podujatím Hikemates večer o horách a ľuďoch. Organizuje tiež komunitné výstupy a fundraise-uje financie na projekty, ako sú turistické útulne, či aktuálne na výstavbu ekologických toaliet, ktoré Hikemates postaví pri najvyššie položenej chate na Slovensku - Chate pod Rysmi.