• Diskusia: Jaskyniarstvo vo V4

  • štvrtok 11.4.2024 o 17:30

  • Kinosála 7


Gyula Hegedűs je jedným z najvýznamnejších maďarských a európskych jaskyniarov a jaskynných záchranárov. Zastával viacero významných funkcii v Spoločnosti pre výskum maďarského krasu a jaskýň – bol tajomníkom, členom odborného a výkonného výboru a člen predstavenstva. Bol členom správnej rady Nadácie Karszt and Cave a od roku 1999 je predsedom dozornej rady Maďarskej jaskynnej záchrannej služby. Bol členom a predsedom viacerých medzinárodných speleologických a záchranárskych organizácií, ako napríklad European Cave Rescue Association – ECRA, European Speleological Federation – ESF, Union Internationale de Spéléologie – UIS a UIS Cave Rescue Commission.
Medzi jeho najvýznamnejšie športové úspechy patrí účasť na výkope jaskynného systému Vecsembükki (1974), vedenie výkopu jaskyne Baradla Short-Alsó (1980 a 1982) a účasť na výkope v priepasti Michele Gortani v Taliansku (2002). Ako člen maďarskej jaskynnej záchrannej služby sa od roku 1974 zúčastnil na asi stovke záchranných akcií. V jaskyniarskej súťaži o putovný pohár Marcela Loubensa získal v rokoch 1976 a 1977 prvé miesto. V roku 1997 získal pamätnú medailu za záchranu života.
Okrem viac ako pol stovky článkov a štúdií v maďarskom a anglickom jazyku je spoluautorom knihy „118 hodín v zajatí jaskyne“.Gyula Hegedűs