Festivalový náučný chodník
Poučné a zábavné stanovištia určené školákom.
Aj tento rok má festival pripravený bohatý program pre školy vo forme Festivalového náučného chodníka, ktorý je pripravený v piatok 28. 3. 2025. Ako trieda si môžu žiaci vyskúšať svoje vedomosti, individuálne zručnosti, prípadne sa zabaviť pri pohybových aktivitách. Festivalový náučný chodník bude otvorený od 10:00 do 13:00, účasť je bezplatná pre všetky školy. Súčasťou Festivalového náučného chodníka sú aj špeciálne filmové projekcie určené pre žiakov základných a stredných škôl, ktoré sa uskutočnia v kinosálach o 9:00, 9:30, 11:00 a 11:30. Interaktívnych centier sa môže zúčastniť každý návštevník.
Pokiaľ ste pedagógovia, žiaci alebo študenti a máte záujem navštíviť aj premietania v kinosálach, kontaktujte Ľubicu Fenclovú.
Stanovištia náučného chodníka
Spoznaj cestu pitnej vody s Modrou školou
Spoznaj cestu kvapky vody do kohútika a z kohútika. Vieš, kde sa berie voda, ktorú denne piješ, ktorou sa denne umývaš a ktorou denne splachuješ toaletu? Čo sa deje ďalej s použitou vodou? Ak ťa zaujímajú odpovede na tieto otázky, spolu so všetkými ostatnými ti ich zodpovieme v stánku Modrej školy – vzdelávacieho programu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
Ako triediť s ASEKOL SK (organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia, batérie, obaly a neobalové výrobky)
Triedite doma odpad správne? V stánku spoločnosti ASEKOL SK si môžete otestovať vaše vedomosti o triedení odpadu. Viete kam patrí sklo, papier, plast, kovy? A čo taký elektroodpad a použité batérie? Príďte nám ukázať, že v tom máte prehľad, triedenie odpadu máte v malíčku a že vám záleží na našej planéte. ASEKOL SK si pre vás pripravil zaujímavé hry, prostredníctvom ktorých sa možno aj niečo nové o odpade naučíte. Za vaše vedomosti vás odmeníme a domov si budete môcť odniesť aj krabičku ecocheese na zber použitých batérií.
Spoznajte s BROZ zákutia divočiny plné vody
Poznáte všetky ryby, ktoré žijú v Dunaji? Viete, aká veľká je vyza, ktorá kedysi žila v tejto rieke dokonca aj pri Bratislave? A prečo sú mokrade a lužné lesy tak dôležité a čo všetko v nich žije?
Keď sa zastavíte pri stánku BROZ, dozviete sa toho veľa o rybách, o vtákoch a aj o iných živočíchoch žijúcich v krásnych mokrých zákutiach prírody. Môžete podľa makiet spoznať druhy rýb aj málo poznaných, skladať puzzle vyzy veľkej v životnej veľkosti (tá veľkosť vás dostane) a aj si vymaľovať zaujímavé omaľovánky a lúštiť pracovné listy.
A s našou online hrou Mokrokvíz si môžu potrápiť hlavy malí aj veľkí a otestovať svoje znalosti o živote v mokradiach.
Spoznajte s Populair vzduch, ktorý dýchame
Viete, čo vlastne dýchame? Viete, ako dlho môžeme vydržať bez vzduchu? Viete, koľko vzduchu vdýchneme za jeden deň? Viete, aký je rozdiel medzi dieťaťom a dospelým v prípade znečisteného ovzdušia z dopravy? Pri našom stánku/stanovišti s názvom Populair sa dozviete aj to, ako môžeme my sami chrániť vzduch, ktorý dýchame. Dozviete sa aj to, prečo je dôležité, aby sme chránili ovzdušie. Môžete sa porozprávať o vašej ceste do a zo školy, zahlasovať o tom, kde sa tvoria prachové častice, ktoré nám na Slovensku veľmi znečisťujú ovzdušie alebo zodpovedať naše kvízové otázky k tejto téme.
WWF (Svetový fond na ochranu prírody)
Viete cez koľko krajín preteká druhá najdlhšia európska rieka Dunaj či aký je rozdiel medzi prírodným lesom a monokultúrou? Prečo potrebujeme zdravé lesy, rieky a rozmanitú prírodu? V panda stánku na návštevníkov čakajú rôzne zaujímavosti a interaktívne hry o prírode a dozvedia sa prečo musíme našu prírodu chrániť.
Ihrisko s hrami je Ihrysko
Chcete sa zahrať na tvorcov encyklopédie? Chcete si overiť svoje vedomosti o prírode a zvieratách? Chcete si skúsiť hrať za líšku alebo iné zviera? Chcete si budovať obydlia alebo sa len tak naučiť hrať zaujímavé spoločenské hry? Tak ste na správnom mieste, kde vás ihryskáči prevedú svetom spoločenských hier.
Centrum prvej pomoci
Čo robiť, keď sa zraním pri športe? Alebo keď sa zraní niekto, kto športuje so mnou? Ako podať prvú pomoc a nezľaknúť sa situácie sa dozviete od skúsených budúcich zdravotníkov. Okrem toho sa dozviete, čo si nezabudnúť zbaliť do hôr alebo ako postaviť bezpečne stan. Stanovište zabezpečuje Stredná zdravotnícka škola, Záhradnícka 44 vrámci programu medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.
SlovakAid
Prečo je dôležitá humanitárna pomoc? Viem aj ja pomôcť? Ako pomáhajú rôzne organizácie? Alebo čo to vlastne je humanitárna pomoc? To Vám predstavia z organizácie SlovakAid.
Slovensko z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci okrem veľa iných, financuje projekty, ktoré pomáhajú dávať vodu ľuďom na Blízkom Východe. V stánku SlovakAid sa tiež dozviete aj praktické príbehy zo života v krajinách, kde pitná voda nie je ani zďaleka samozrejmosťou a teploty dosahujú až 50 stupňov Celzia. Konkrétne Irak a Iracký Kurdistan je treťou najohrozenejšou krajinou na svete čo sa týka dezertifikácie. Slovenská katolícka charita v spolupráci s lokálnou partnerskou organizáciou Shingala Azad s podporou SlovakAid – prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky, vŕta studne, ktoré sú jediným zdrojom pitnej vody pre stovky tisíc ľudí.
Čo skrývajú kamene
Dôkazy o živote na Zemi pred miliónmi rokov sa nachádzajú všade okolo nás. Ako ich nájsť, ako odhaliť tajomstvá, ktoré skrývajú. Rozprávanie o živote a podmienkach na zemi od jej vzniku až po dnešné časy. Skúmanie skamenelín, mikroskopický výskum hornín, výroba odliatkov a modelov.
Sprevádzať vás budú Prof. Natália Hlavatá Hudáčková, PhD. a Mgr. Andrej Ruman, PhD., Katedra geológie a paleontológie PRIF UK v Bratislave
Na pôde Katedry geológie a paleontológie PRIF UK v Bratislave vedci a ich študenti skúmajú akými mechanizmami sa mení tvár Zeme od jej vzniku počas miliónov rokov. Hľadajú spôsoby, ako predpovedať a riešiť dnešné problémy súvisiace so zmenami na planéte Zem. Riešia otázky ako: Kedy, kde a prečo sa vyskytujú zemetrasenia, či vybuchne sopka, prečo sa zem hýbe a praská, ako vznikol život, ako sa menilo podnebie, kedy príde ďalšia doba ľadová? Čo sa dialo počas veľkých klimatických zmien a prečo niekedy vymreli takmer všetky organizmy na Zemi? Ako nájsť stopy po živote vo vesmíre?
Čisté oceány s Planet Lover
Prečo by sme mali chcieť, aby oceány boli čisté? Aký to má súvis s ekologickým správaním? Tieto odpovede nájdete vďaka Planet Lover a okrem toho si môžete vyskúšať Ekoolympiádu, dozvedieť sa viac o rôznych ekoworkshopoch, či dobrovoľníctve s Planet Lover.
Pure Nature Day
Pure Nature Day je praktický trojdňový projekt pre tvoje teoretické vedomosti, ktoré máš o stave nášho životného prostredia. Spoločne si pripomenieme dôležitosť čistoty našej prírody a okolia, v ktorom žijeme. A taktiež si v neposlednom rade povieme, ako sa aj ty môžeš zapojiť do tohto skvelého projektu s heslom ‚Spoločne vyzbierame viac!‘.
Filmové centrum
V kinosálach Cinema City VIVO! sprostredkovane zažijete úžasné dobrodružstvá a extrémne výkony. Špeciálne filmové projekcie sú určené pre žiakov základných a stredných škôl. Uskutočnia sa v kinách Cinema City VIVO! v piatok 12.4.2024 o 9:00, 9:30, 11:00 a 11:30. Dĺžka bloku č. 1 je cca 60 minút, dĺžka filmového bloku č. 2 je cca 65 minút. Výber filmov pre školy je určený mladému divákovi a cieľom podujatia je vzbudiť predovšetkým v deťoch „odchovaných sídliskom“ záujem o prírodu, životné prostredie, zdravý spôsob života a prírodné športové aktivity. Program pomôže mladým divákom získať informácie o horských športoch a zaujímavých krajinách prostredníctvom umeleckého dokumentu a osobného stretnutia s hosťami festivalu. Vstupné na predstavenie pre jedného žiaka je 3,00 €, pedagogický dozor má vstup bezplatný. Vstupné sa uhrádza na mieste pred predstavením.
Predstavenie č. 1, o 9:00 (sála 8) a 11:00 (sála 8)
vhodné pre 1. stupeň ZŠ
Tajomstvá divokého života s Jergušom Tesákom
Zoológ a ekológ Jerguš Tesák sa dlhodobo venuje skúmaniu divokej prírody, predovšetkým veľkým šelmám ako sú vlky, medvede, či najtajomnejšej šelmy – rys ostrovid. Zoberie vás do sveta divokých zvierat, a pútavým spôsobom vám poodkrýva niektoré z tajomstviev ich života. Zábavnou formou sa dozviete o tom čo sa deje v odľahlých lesoch keď tam nie sme a ako trávia divoké zvieratá čas keď napríklad oddychujú či venujú sa voľnočasovým aktivitám ????
Predstavenie č. 2, o 9:30 (sála 7) a 11:30 (sála 7)
vhodné pre 2. stupeň ZŠ a stredné školy
Po nás potopa
Slovensko, 27 min, 2022, r. Dorota Vlnová
„Prečo je také teplo?” pýta sa mladé dievča počítačovej aplikácie. „Môže za to klimatická kríza.” Za dôsledkami spôsobenými zmenou klímy nemusíme chodiť do horiacej Austrálie či topiacej sa Antarktídy. Pociťujeme ich aj u nás na Slovensku. Demänovská ľadová jaskyňa sa roztápa, dlhotrvajúce suchá ničia úrodu a extrémne horúčavy ohrozujú naše zdravie. To však ani zďaleka nie je všetko. Pokiaľ sa chceme vyhnúť najhoršiemu, každý z nás si musí zodpovedať jednoduchú otázku: „Ako chceš pokračovať?”
Dotyky Slovenského raja
Slovensko, 28 min, 2023, r. Vladimír Šifra
Vo východnej časti Slovenska, v tieni Vysokých Tatier, môžeme objaviť na prvý pohľad nenápadné územie. Všade vôkol len hory, voda, skala. A plynúci čas.
Cross Countries
Andorra, 8 min, 2023, r. Kilian Bron
Kilian Bron sa vydáva na cestu po najkrajších severoamerických cyklotrailoch – od koreňov horskej cyklistiky v USA až po husté kanadské lesy a skalné rajbasy Britskej Kolumbie.