KATEGÓRIA GRAND PRIX


Milan Kapusta
Ihla republiky

Ihla republiky, donedávna takmer neznáma skalná ihla vo Vysokých Tatrách, sa nachádza v masíve Prostredného hrebeňa z Malej Studenej doliny. Samotná ihla je z doliny málo viditeľná, splýva s pozadím. Štíhly tvar Ihly republiky aj so skalnou vežou Zvon nad ňou vynikne až z bočného pohľadu zo Stillovho žľabu, ktorým sa zvykne vystupovať na Prostredný hrot. Trojica horolezcov Igor Pap, Michal Sabovčík a Rasťo Hatiar vyliezla 29. mája 2018 prvovýstup Cesta komínom klasifikácie V+ A1 v domnienke, že je to zároveň aj prvý výstup na túto skalnú ihlu. Filmár a horolezec Rasťo Hatiar natočil z výstupu a príbehu Ihly republiky aj film. Prvý výstup na dovtedy nepomenovanú skalnú ihlu vykonal Ján Plaček 10. júla 1971, fotografoval ho pri tom Ivan Mátray. Moja snímka vznikla 27. októbra 2019 pri pravdepodobne treťom výstupe na Ihlu republiky, ktorý vykonala trojica horolezcov Erik Rabatin, Roman Dubský a Marián Marosi. Na snímke je hore na ihle Erik Rabatin z HZS Vysoké Tatry. Pri mojom fotografovaní bola jasná obloha, a preto sú na snímke mraky doplnené z iného záberu.


KATEGÓRIA HORSKÁ KRAJINA (panoráma, flóra, fauna)


1. MIESTO
Alexander Luczy
Švajčiarske Alpy

Je to fotomontáž, ktorej horná časť bola vyhotovená počas výstupu na Rauflihorn v Bernských Alpách vo Švajčiarsku. Dolná časť je zasnežený tyčkový plot na kopci Niesen, tiež v Bernských Alpách. Všetky moje fotografie vznikajú za chodu, a teda vyrazím na lyžiarsku túru obyčajne v spoločnosti svojej manželky, nikde sa nezastavujem a nečakám na lepšie osvetlenie. Fotím počas výstupu. Podarí sa alebo aj nie. Tieto fotografie sú fotené na analogický film 24x36 mm aparátom Asahi Pentax. Zaujímavé negatívy skenujem a potom upravím programami Adobe Lightroom a Corel.


2. MIESTO
Martin Kovács
Pod toskánskym slnkom

Južne od Florencie sa návštevníkovi otvára unikátna krajina známa svojimi pahorkami a agrárnym spôsobom života. Neďaleko mesta Siena sa nachádza malé mestečko Asciano a v jeho bezprostrednej blízkosti malá malebná usadlosť Agriturismo Baccoleno, ktorá sa stala doslova ikonou toho, čo si ľudia predstavia, keď sa povie „Toskánsko“. Malá kamenná usadlosť, ktorá ponúka návštevníkom ubytovanie a pohostenie produktami z vlastnej výroby a lokálne dopestovaných surovín, umiestnená na vrchu jedného z kopcov, ku ktorej vedie kľukatá cesta lemovaná úzkymi cyprusmi, už viac ani nemôže vystihnúť charakter toskánskej krajiny. Na tomto mieste som strávil zopár hodín čakaním na západ slnka, pričom obloha sa sfarbila do výraznej tehlovej až červenej farby a ponúkla neopakovateľný moment vyžarujúci absolútny pokoj, ktorý som zachytil na prihlásenej fotografii.


3. MIESTO
Jan Košťál
Namche Bazar pred búrkou

Fotografia vznikla pri návrate z aklimatizačného výletu do dedín Khumjung a Khunde nad Namche Bazar v Nepále. Potom sme ďalej pokračovali do základného tábora Everestu.


KATEGÓRIA - HORSKÁ KULTÚRA / ĽUDIA


1. MIESTO
Ján Ďurica
Pred búrkou

Fotografia bola zhotovená na severnej strane Vysokých Tatier v Poľsku v chotári dedín Lapszanka a Jurgów v júni 2020. Je to nádherný kraj, ktorý dýcha históriou a pokojným spôsobom života tamojších obyvateľov.


2. MIESTO
Jan Košťál
Stúpa

Budhistická stúpa nad dedinkou Dingboche v údolí Solu Khumbu v Nepále, trek do základného tábora Everestu.


3. MIESTO
Martin Sekér
Osamotený

Opustená zjazdovka na Šachtičkách uprostred zimnej sezóny počas pandémie.


KATEGÓRIA HORSKÉ A OUTDOOROVÉ ŠPORTY


1. MIESTO
Juraj Lukas
Hoří, má panenko

Fotka vznikla vo švédskom bikeparku v Åre.


2. MIESTO
Roman Juríček
Okno do duše horolezca

Keď sa na horách rozfúka silný vietor, horolezci zalezú do závetria a ponoria sa do svojho vnútra. Na fotografii je zvečnený Miroslav Peťo v náročnej previsnutej ceste s názvom Hilty (9-/9).


3. MIESTO
Filip Nagy
Urban highline

Fotografia vznikla v opustenej továrni zo začiatku 20. storočia. Dnes je prázdna okrem množstva grafitov, holubov a ich vedľajších produktov. Príliš veľa som toho vymýšľať nemusel - medzi slacklinermi ide o populárnu a prekvapivo ľahko prístupnú lokalitu. Napriek isteniu však ide o psychologicky náročný kúsok, a tak som na fotenie nemal veľa pokusov. Ľubo Varga, ktorý je na fotografii, to však zvládol bravúrne, bez problémov sa dostal až do stredu lajny, a tak vznikla presne taká fotografia, akú som mal od začiatku v hlave.


KATEGÓRIA FOTOGRAFIA Z NAJVÄČŠÍM POČTOM HLASOV


Veronika Kuhejdová
The purest feeling

 


ČESTNÉ UZNANIE


Veronika Kuhejdová
The purest feeling

Marek Kočvara a flirt so smrťou v ceste Magala - 6b na Fakľových špárach. Pocit, ktorý zažíva málokto, v jeho najčistejšej podobe.


Martin Kučera
Keď sa nebo otvorilo

Fotografia vznikla na jeseň roku 2019 počas môjho fotografického výletu v krásnych talianskych Dolomitoch na Alpe Di Siusi. Ráno bolo zamračené, ale ako to už v takýchto rýchlo sa meniacich podmienkach býva, na chvíľu sa oblačnosť roztrhala a nebo sa otvorilo. Stál som tam v nemom úžase. Oplatilo sa čakať.


Dávid Ilkovič
Tanečnica

Fotografia vznikla v rámci fotenia kroja pre moju známu. Prebiehalo v Slovenskom raji na Tomášovskom výhľade. Išlo o zachytenie krásnej slovenskej prírody a slovenských tradícií. Jednou z nich je aj láska k prírode a radosť z pobytu v nej.


ZAUJALO POROTU - BEZ OCENENIA


Alexandra Štrauchová
Čaute, my sme nad vecou!

Fotografia vznikla, keď sme s Ďurifukom (Jurajom Koreňom) lietali na paraglajde vo Vysokých Tatrách. V jeden moment sme leteli aj ponad Lomnický štít, keď Ďuri zakričal: „Čaute, my sme nad vecou!“ a ľudia na Lomničáku sa rozosmiali. Krásny zážitok.


Michal Gaboň
Ranné lúče

Fotografia vznikla v spoločnosti nosičov a ich štvornohých pomocníkov v jedno júlové ráno v roku 2019 na ľadovci Baltoro na ceste do Concordie v blízkosti Uli Biaho, Katedrály a veží Tranga. Kým sa turisti balia a raňajkujú, chlapi s nákladom už vyrazili, a keďže úzky chodník umožňuje len jednosmernú premávku, naša skupina čaká.


Radoslav Černický
Nebeské divadlo

Fotografia vznikla na rodinnej dovolenke v Jasnej, keď som sa v jeden podvečer neplánovane vybral na výlet k Liptovskej Mare. Nikdy som tam predtým nebol a hneď ma privítala takýmto divadlom. Už po ceste tam ma sprevádzala dúha, ale ani som nedúfal, že vydrží tak dlho a budem mať možnosť zachytiť ju takto do panorámy.


Partneri fotosúťaže