STANICA ŽILINA-ZÁRIEČIE
STREDA AŽ PIATOK
19.-21.8.2020

Hory a mesto Žilina 2020 (19. – 21. 8.)
Streda 19. 8. 2020 - Piatok 21. 8. 2020
20:30
Stanica Žilina-Záriečie

Festival Hory a mesto Žilina už tradične prinesie výber toho naj zo svetovej outdoorovej produkcie. Pandémia koronavírusu zasiahla aj do organizačných plánov a prehliadku si tak môžete tento rok vychutnať v komornejšej atmosfére vo formáte open air v letnom kine pod Rondlom. Séria celovečerných filmov bude doplnená o kratšie fascinujúce snímky zachytávajúce rôzne adrenalínové aktivity. V piatok sa môžete tešiť aj na malé prekvapenie – prednášku o tom, čo všetko sa dá zažiť pri lete balónom, pripravili piloti z tímu balonom.sk.

Slovenské filmy uvádzame v pôvodnom znení, ostatné so slovenskými titulkami.

Vstupné na jeden večer: 5,00 / 4,00 € (plné / zľavnené)


PROGRAM


STREDA 19. 8., 20:30


S klavírom do Zanskaru

(Piano to Zanskar) – Michal Sulima / 2018 / UK / 86 min

Desmond O'Keeffe, 65-ročný ladič klavírov, sa zamýšľa nad blížiacim sa dôchodkom – bude vysedávať v kresle a pochutnávať si na koláčoch? Namiesto toho sa však rozhodne pre najnáročnejší a najnebezpečnejší projekt vo svojej štyridsaťročnej kariére: prepraviť storočný 80-kilový klavír značky Broadwood and Sons z rušného Londýna do vzdialeného srdca indických Himalájí.


Misia Škoda

(Mission Škoda) – Quentin Poilblanc / 2019 / FR / 13 min

Trojtýždňové cyklo-dobrodružstvo Kiliana Brona a Yannisa Pelého v Čile, ktorého cieľom je jazdiť na najkrajšom mieste tejto úžasnej krajiny.


Hlasy života

(Ña Káana Yee) – Helios Nieto / 2019 / MX / 26 min

Krátky dokumentárny film o mexickom bežcovi Ricardovi Mejíovi. Počas fascinujúcej životnej cesty čelí neznámy majster sveta v horskom behu asi svojej poslednej a najväčšej výzve: nájsť svojho nástupcu.


Dlhá rieka domov

(The Long River Home) – Seth Dahl / 2019 / US / 20 min

Dokumentárny film o vyrovnávaní sa s následkami vojny prostredníctvom spoločných kajakárskych dobrodružstiev. Aaron Howell a Russell Davies sú vojnoví veteráni, ktorí počas bojov utrpeli zranenia a ktorí teraz spolu vyrážajú na ďalšiu misiu. Na kajakoch sprevádzajú slepého námorného veterána Lonnieho Bedwella na jeho tretej ceste cez Veľký kaňon.


Štvrtok 20. 8., 20:30


Aniakchak

Forest Woodward, Graham Zimmerman / 2019 / US / 25 min

Mladomanželia Graham Zimmerman a Shannon McDowell, obaja profesionálni športovci v rôznych odvetviach, nachádzajú radosť a spoločnú reč v novej aktivite: packraftingu, vďaka ktorej sa vydajú na náročné dobrodružstvo do prírodnej rezervácie Aniakchak na Aljaške, najodľahlejšej a najmenej navštevovanej časti tohto národného parku.


K2 a neviditeľní pešiaci

(K2 and the Invisible Footmen) – Iara Lee / 2015 / PK / 55 min

Filmárka a známa aktivistka Iara Lee zachytáva vo svojom filme životy tých, ktorí pomáhajú horolezcom pri výstupoch na najvyššie hory sveta, vrátane pakistanských nosičov a nepálskych šerpov. Film tiež sleduje prvý oficiálny pakistanský horolezecký tím, ktorý tvoria bývalí nosiči.


Anba - v srdci Haiti

(Anba, au coeur d'Haiti) – Vladimir Cellier / 2018 / FR / 28 min

Francúzsky jaskyniar Olivier Testa skúma od roku 2009 jaskyne na Haiti, vedie expedície, školenia a prieskumné projekty po celej krajine. Popri sprevádzaní speleológov po podzemných jaskynných systémoch vykresľuje film aj farebný a hudobný portrét na povrchu tejto perly Antíl.


Vysoko nad hlbokou zátokou

(Deep Water – Psicobloc in Vietnam) – Jon Glassberg / 2019 / US / 18 min

Podmanivé objavovanie strachu vo vietnamskej zátoke Ha Long Bay v hlavnej úlohe s priekopníkom sólovania nad vodou Timom Emmettom a olympijskou lezkyňou Kyrou Condie.


PET kajak PROJEKT

Tomáš Ščepka / 2019 / SK / 32 min

Pádlovanie po slovenskej časti Dunaja na ručne vyrobenom kajaku z plastových fliaš a iného odpadu. Tento nevšedný projekt vodáka Tomáša Ščepku má poukázať na problém znečistenia riek a morí.


Piatok 21. 8., 20:30


Prednáška Balónom.sk

Matej Hruštinec a jeho tím vytvorili prvé a v súčasnosti aj jediné balonárske zoskupenie na území Žilinského kraja. Od roku 2014 organizujú balonárske stretnutia, medzi ktoré patrí aj slávna ,,Rajecká balónová fiesta.“ Propagujú balónové lietanie, sprevádzajú svojich klientov na ich zážitkových letoch, každoročne navštevujú nové krajiny a držia krok s balónovým svetom. Plavba vzduchom je totiž obrovské dobrodružstvo a balón je čistá radosť, zábava, vzrušenie aj očakávanie.


Čo nás naučila obloha

(L'école du ciel) – Brian Mathé / 2018 / FR / 53 min

Traja priatelia sa rozhodnú splniť si dlhoročný sen: cestovať oblohou bez externej podpory a motora. Pri pomalom tempe pešej turistiky sa učia z iných kníh ako v škole: stretávajú sa s ľuďmi, spoznávajú prírodu a oblohu. Spoločne sa snažia nazerať na život z vtáčej perspektívy a spoznať zmysel slova „sloboda“.


Končitá – Príbeh bouldrovej oblasti

Anton Kajan / 2020 / SK / 36 min

Dokument cez rozprávanie Olivera Vysloužila – jedného z priekopníkov boulderingu na Slovensku – mapuje históriu oblasti, prelezy najväčších skvostov a atmosféru 3. ročníka dnes už legendárneho boulder cupu. Prvý slovenský čistokrvný boulderingový dokument.


Šanca prežiť

Katarína Tekeľová / 2019 / SK / 37 min

Film o zranených zvieratách a opustených mláďatách, ktorým sa snaží pomôcť úžasný tím zo Záchrannej stanice v Zázrivej.