NOC HORSKÝCH FILMOV

21. a 22. 8. 2020
21:00, Amfiko, Martin
Vstupné: 5€

Deti do 12 rokov a seniori nad 65 rokov majú vstupné zdarma.

PROGRAM


Piatok, 21. 8. 2020, Amfiko, Martin, 21:00


TIEŇ JAGUÁRA

(Slovensko, 58 min., 2018, r. Pavol Barabáš)

Štyria priatelia, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry.


ZAKÁZANÉ HORY

(Slovensko, 20 min., Robert Vrlák, Miro Peťo)

Známa dvojica extrémnych skialpinistov na expedícii do ruskej časti Kaukazu. Lyžiari musia bojovať s ruskými pohraničníkmi, aby mohli lyžovať na horách v regióne.


PET KAJAK

(Slovensko, 32 min., 2019, Tomáš Ščepka)

Pádlovanie po slovenskej časti Dunaja na ručne vyrobenom kajaku z plastových fliaš a iného odpadu. Tento nevšedný projekt vodáka Tomáša Ščepku poukazuje na problém znečistenia riek a morí.ZEM KRÁĽOVNEJ MAUD

(Queen Maud Land, USA, 27 min., 2018, Taylor Keating)

Tím šiestich elitných horolezcov sa vydáva na výpravu na vzdialené zmrznuté veže v Antarktíde. Zem kráľovnej Maud - názov tejto ľadovej oblasti - ukazuje ohromujúcu a zriedka navštevovanú divočinu a utrpenie a víziu potrebnú na lezenie na tomto konci sveta.


TUPENDEO

(Švajčiarsko, 26 min., 2016, Robert Steiner)

Britský horolezec Jonathan Bamber takmer prišiel o život pri pokuse zdolať horu Tupendeo. O 23 rokov neskôr sa švajčiarsky tím rozhodne pokus opakovať a zároveň skúma príbeh svojich predchodcov.


LAPONSKO

(Slovensko/Nórsko, 25 min, 2019, d. Zdeno Dvořák)

KUNGSLEDEN - „Kráľovská cesta“ je 430 kilometrov dlhá turistická trasa cez Laponsko a národné parky Sarek, Store Sjöfallet a Abisko. V Laponsku môžete zažiť skutočnú arktickú divočinu, kde v zime teplota klesne pod -30 °C, kde na oblohe tancuje polárna žiara a kde môžete celé dni voľne putovať arktickou krajinou. Spolu s priateľmi Janom Smolkom a Martinom Hanákom sme prešli expedičným štýlom takmer 160 kilometrov touto cestou z Abisko na Saltoluokta na lyžiach a saniach.


Sobota, 22. 8. 2020, Amfiko, Martin, 21:00


K2 A NEVIDITEĽNÍ PEŠIACI

(K2 and Invisible Footmen, Pakistan, 55 min., 2015, Iara Lee)

Vo filme K2 a neviditeľní pešiaci zachytáva filmárka a známa aktivistka Iara Lee životy tých, ktorí pomáhajú horolezcom pri výstupoch na najvyššie hory sveta, vrátane pakistanských nosičov a nepálskych šerpov. Film tiež sleduje prvý oficiálny pakistanský horolezecký tím, ktorý tvoria bývalí nosiči. Tento tím sa úspešne stretol v roku 2014 pri príležitosti 60. výročia prvého výstupu na K2. Film zachytáva nádhernú scenériu a každodenné obety nosičov a odvahu tých, ktorí sa napriek tragédiám rozhodli vrátiť naspäť na K2


OBYČAJNÍ CHLAPCI

(Slovensko, 31 min., 2016, Rastislav Hatia)

Legendárna dvojica Liptovských skialpinistov Dušan Trizna prezývaný Čego a Milan Madaj, zanechala v 90. rokoch v pretekárskom skialpinizme nezmazateľnú stopu na Slovensku aj v zahraničí. Skromní horali, trochu nedocenení, ale skutoční, bez fiktívnej slávy na sociálnych sieťach. Aj s pomocou archívnych záberov sa filmom snažíme podať skutočný, neskreslený obraz známej dvojice v najslávnejšom období Slovenského skialpinizmu a porovnať minulosť so súčasnosťou.


MISSION ŠKODA

(Francúzsko, 13 min., 2019, Quentin Poilblanc)

Trojtýždňové cyklo-dobrodružstvo Kiliana Brona a Yannis Pelého v Čile, ktorého cieľom je jazdiť na najkrajšom mieste tejto úžasnej krajiny. Yannis vyhral účasť na tomto výlete v súťaži a po pozretí tohto filmu vám bude jasné, prečo si ju zaslúžil práve on.RETURN TO EARTH

(Kanada, 14 min., 2019, Darcy Wittenburg, Darren McCullough, Colin Jones)

Čas by sme mali tráviť zmysluplne. Inak ním len mrháme. Sekunda za sekundou, okamih za okamihom – všetci ho chceme čo najlepšie využiť. Film Návrat na Zem je náhľadom do jednoduchosti bytia v prítomnom okamihu – napríklad aj na bicykli.


BEAT DOWN

(USA, 4 min., 2015, Anson Fogel)

Dvaja bikeri a ich boj uprostred púšte v Južnom Utahu.


REAL ROCK 14

Alex Honnold chce svoj rýchlostný rekord na The Nose (El Capitan, Yosemity) späť, a tak spojil sily so starým známym Tommym Caldwellom, aby zosadili z trónu Brada Gobrighta a Jima Reynoldsa. Podarí sa im prekonať rekord?


THE TRAIL TO KAZBEGI

(USA, 15 min, 2015, Joey Schusler)

Čo sa stane, keď sa štyria rovnako zmýšľajúci dobrodruhovia vydajú do jedných z najdivokejších hôr na svete len so svojimi horskými bicyklami a jedlom na 10 dní? Desivé búrky, brodenie sa prudkými riekami, zasnežené ľadovcové horské prechody, nebezpečné zostupy, neustále boje so zúrivými psami a napínavé stretnutie s premotivovanými pohraničníkmi.


OD PALICE K VRTU

(CZ, 31 min., 2018, Jan Šimánek)

Čestný profesor českého klasického lezení Petr Špek „Slanina“. vysvetľuje vývoj metód a tvorbu prvovýstupov na českých pieskovcových skalách. Stručná história kruhologie od najpovolanejšieho z bádateľov, priamo z jeho vývojového pracoviska v Klokočí.