PIEŠŤANY / PRÍRODNÉ KINO
27.5.2022 / 20.00 HOD. / 4,00 €

Medzinárodný filmový festival Hory a mesto Piešťany

Prírodné kino o 20:00 hod. (v prípade nepriaznivého počasia v Kine Fontána)

Predpredaj lístkov: http://www.fontana-piestany.sk/klient-3341/kino-490/stranka-15864/film-530524

Alebo priamo na mieste

Kontaktná osoba: Peter Bohuš (+421 911 486 484, info@askpn.sk)


Program


Slávnostné otvorenie HORY A MESTO 2022 Piešťany

Peter Bohuš (HORY A MESTO)
Ladislav Beleščák (BUĎFitka)
Peter Jančovič (primátor mesta Piešťany)Tri(c)ky

Maneuvers
Réžia: Sämi Ortlieb, 2019, US, 4 min.
Sämi Ortlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo.


Domov, sladký domov

Home Sweet Home
Réžia: Anthony Komarnicki, 2021, FR, 15 min.
Anthony Komarnicki sa mohol vybrať kamkoľvek na svete. Rozhodol sa však preskúmať svoju domovinu, ktorá ponúka rovnaké množstvo zážitkov ako vzdialené krajiny. Strávil tri týždne na bicykli a paraglajde, no nikdy sa nevzdialil viac než 60 km od domu.Dhaulágirí je môj Everest

Réžia: Pavol Barabáš, 2021, SK, 64 min.
V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.
Medializáciu a uznanie Zolovho výstupu zatienila smrť jeho kamarátov, ktorí sa v rovnakom čase pokúšali alpským štýlom preliezť Boningtonovu cestu na Everest. Pre Demjána bola strata oddielových spolulezcov šokom, s ktorým sa ťažko vyrovnával on i celá horolezecká komunita. Československý horolezecký zväz vtedy zakázal výstupy vo vysokých horách a odsúdil progresívny alpský štýl na osemtisícové štíty.
V tom období si Zoltán začal uvedomovať, že pri tak dlhých a náročných výstupoch je len otázkou času, kedy šťastena nebude stáť pri ňom. Prečo on z Dhaulágirí zostúpil a jeho štyria kamaráti z Everestu nie? Zamýšľal sa nad vývojom horolezectva, zmyslom riskovania a hľadal ďalšiu cestu životom. Začal sa venovať psychológii, aby pochopil, do akého stavu sa tam hore dostal. Ovplyvnilo to aj jeho ďalšie životné smerovanie.


Hlavný hosť festivalu Zoltán Demján

Diskusia


Sonder

Réžia: Jay Macmillan, 2021, Kanada, 35 min.
Počas zemetrasenia v Nepále, ktoré v roku 2015 úplne zdevastovalo dedinu v odľahlom údolí Langtang, zahynuli aj Kanaďania Kathy a Bruce Macmillanovci. O tri roky neskôr sa ich syn Jay vydáva na cestu po ich stopách. Cestuje do Langtangu, aby sa vyrovnal so stratou a traumou. Spomína na svoje detstvo i nie vždy dokonalý vzťah svojich rodičov. Cestou sa stretáva s miestnymi rodinami, ktoré pochovali desiatky príbuzných, no ich odhodlanie nanovo vybudovať dedinu a komunitu odhaľuje univerzálnu silu lásky, straty a zmierenia.