Piatok, 10.09.2021, 20:00
Prírodné kino

Medzinárodný filmový festival Hory a mesto Piešťany

Prírodné kino o 20:00 hod. (v prípade nepriaznivého počasia v Kine Fontána)

Toto celoslovenské turné medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva zavíta do Piešťan, ako sprievodné podujatie Piešťanskej BUĎ FITky po druhýkrát a spoluorganizátori s AŠK Piešťany mali ťažkú úlohu vybrať z množstva ponúkaných filmov tú hŕstku najlepších, no verme, že sa im to podarilo a vo večernom bloku premietaní uvidíme päť zaujímavých filmov, z nich dva boli ocenené i na hlavnom festivale Hory a Mesto v tomto roku v Bratislave.


Filmy


Medzi ocenenými filmami, ktorý získal „Cenu poroty“ a bol ocenený i na viacerých slovenských i zahraničných súťažiach, je aj film známeho slovenského režiséra Pavla Barabáša z horolezeckého prostredia, ktorým vyvrcholí aj tento festival. Najvyššia hora sveta lákala a láka dodnes horolezcov i nehorolezcov, pričom na jej vrchol vystúpil aj Piešťanský rodák Vladimír Plulík a atmosféru okolo nej, nám pred uvedením filmu, navodí svojimi rozprávaniami, zážitkami a zverejnenými fotografiami horolezec, účastník viacerých himalájskych expedícií, vrátane expedície na Mount Everest, na ktorej sa podarilo vystúpiť na vrchol prvým Slovákom Zoltánovi Demjanovi a Jozefovi Psotkovi . Je ním hosť festivalu Marian Šajnoha, pre ktorého je to už druhá návšteva Piešťanskej BUĎ FITky, lebo už na tuto tému besedoval z účastníkmi aj na jej 10.ročníku..Prvým uvedeným filmom je tohtoročný nemecký film režiséra Olafa Obsommera „Na vlastný pohon cez Alpy“ v ktorom sa na klimaticky neutrálnu cestu na bicykloch a z kajakmi vydali cez Alpy štyria kajakári. Putovali za alpskými prírodnými skvostami a rýchle jazdy na divokých riekach boli už len čerešničkou na torte. Všetko, čo Adrian, Bren, Olaf a Jens potrebovali na cestu, si viezli na bicykloch: čln, pádlo, kajak, stan, spacák, oblečenie a jedlo. Jednu vec si však nepribalili – poriadne svaly na nohách. Veď načo by aj kajakárom boli?


Druhý premietnutý film, je tiež z tohto roku, trvá len 5 minút a taktiež bol ocenený cenou a to : „Najlepší krátky film“. Má názov „Útočisko na suchu“ a režíroval ho španielsky režisér Ruben Crespo. Zachytáva aktuálnu situáciu, ktorú pre opatrenia z dôvodu pandémie Covid-19 prežíva Mikel, každý deň ponorený do nútenej monotónnosti. Spomienky na dobré časy a sny o nových dobrodružstvách mu však dodávajú energiu potrebnú na prekonanie neobvyklej situácie.Ďalší film „Metanoia“ z roku 2020 režírovali dvaja režiséri Flo Gassner a Paul Schweller z Rakúska.
Tiež súvisí z pandémiou, ktorá ale na začiatku filmu nerezonuje, lebo začína tesne pred tým, ako sa v marci 2020 začnú postupne v Európe zavádzať cestovné obmedzenia. Bezstarostný chalani z Mountain Tribe sa vydávajú na skialpinistické dobrodružstvo do Ötztalských Álp, kde si na ubytovanie zvolia starú colnícku chatku pri vysokohorskom priesmyku Timmelsjoch, ktorý býva v zime uzavretý. Pandemická situácia sa však zhoršuje rýchlejšie, než sa očakávalo. Spočiatku euforická nálada slabne a medzi freeridermi sa šíri vnútorné napätie. Po nekonečných telefonátoch s príbuznými a políciou sa rozhodnú predčasne ukončiť svoj projekt. Avšak celé údolie Ötztal je uzavreté a návrat domov je veľmi otázny.


Aj ďalší film s názvom „Oslnený“ trvá iba 5 minút . Režíroval ho novozélandský režisér Richard Sidey a je z roku, 2020. Basejumping vo wingsuit obleku sa často prezentuje ako vzrušujúca adrenalínová zábava. Krátky film nás však zavedie hlbšie do kontemplatívnejších aspektov skákania, keď sa David Walden s partiou vydajú do hôr na Novom Zélande. Nádherné scenérie a hypnotická kinematografia nás vytrhnú z každodenného života a zavedú do očarujúceho sveta vzduchu, zeme a lietania.


Ako sme už písali, vyvrcholením tohtoročného medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva v Piešťanoch je skutočný skvost medzi filmami posledných rokoch ,slovenský film režiséra Pavla Barabáša“ Everest – Najťažšia cesta“ z minulého roku.
Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Jej autor, najznámejší britský horolezec Chris Bonington, sa vyjadril, že je to nemožné. Ale pre štyroch slovenských špičkových horolezcov Jozefa Justa, Dušana Becíka, Petra Božika a Jaroslava Jaška je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Mount Everestu, z ktorej niet návratu...

Je to strhujúci dokument  o legendárnej československej horolezeckej expedícii na najvyšší vrchol sveta z roku 1988 ktorý zhodnotil člen poroty, fotograf a horolezec Pat Morrow: ,,Vo svete dobrodružného filmu je meno Paľa Barabáša synonymom k precízne vystavaným dokumentom, ktoré vrhajú ľudské svetlo na drámu, výzvy a zadosťučinenie, ktoré so sebou prináša horolezectvo. V roku 1988 sa na jednej z najťažších stien Everestu odohral tragický, no hrdinský boj malého elitného tímu slovenských horolezcov - expedícia, ktorú slovenská komunita intenzívne vníma, ale mimo Európy bola doteraz prevažne neznáma. Následky rozhodnutia vybrať sa Ťažkou cestou sú ešte viac zosilnené v tomto vynikajúco spracovanom filme.”

Dalšie podujatia v rámci 46. Piešťanskej BUĎ FIT-ky:

 

Piatok 10.9.2021

Dopoludňajšie premietanie pre školy
Pešia túra mestským okruhom pre školy
Otvorenie podujatia primátorom mesta Petrom Jančovičom

Sobota 11.9.2021

Pešie túry, cyklotúry a zážitková túra pre verejnosť
Štart pri soche Barlolamača na Kolonádovom moste
Cieľ v Campingu Pullmann na brehu jazera Slňava

Bližšie info o filmoch a predpredaj vstupeniek: https://www.fontana-piestany

Bližšie info o podujatí: https://www.askpn.sk/podujatia/turistika/piestanska-bud-fitka-2021 a .