NOC HORSKÝCH FILMOV

S najnovším filmom Pavla Barabáša
Dhaulágirí je môj Everest

Výstava fotografií Jozefa Krištoffyho

5. 8. 2022, 19:00, Amfiko, Martin

Premietanie od 21:00
Vstupné 7 €, Študenti 5 €, seniori a deti zdarma

PROGRAM


Piatok, 5. 8. 2022, Amfiko, Martin, 21:00


Dhaulágirí je môj Everest

(SK, 64 min, 2021, Pavol Barabáš)

V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

Medializáciu a uznanie Zolovho výstupu zatienila smrť jeho kamarátov, ktorí sa v rovnakom čase pokúšali alpským štýlom preliezť Boningtonovu cestu na Everest. Pre Demjána bola strata oddielových spolulezcov šokom, s ktorým sa ťažko vyrovnával on i celá horolezecká komunita. Československý horolezecký zväz vtedy zakázal výstupy vo vysokých horách a odsúdil progresívny alpský štýl na osemtisícové štíty.

V tom období si Zoltán začal uvedomovať, že pri tak dlhých a náročných výstupoch je len otázkou času, kedy šťastena nebude stáť pri ňom. Prečo on z Dhaulágirí zostúpil a jeho štyria kamaráti z Everestu nie? Zamýšľal sa nad vývojom horolezectva, zmyslom riskovania a hľadal ďalšiu cestu životom. Začal sa venovať psychológii, aby pochopil, do akého stavu sa tam hore dostal. Ovplyvnilo to aj jeho ďalšie životné smerovanie.Patagónia Húserka – Krištoffy

(SK, 15 min, 2022, Rastislav Hatiar)

Krátky film o tohtoročnej expedícii a hlavne o 550 metrovom prvovýstupe Ondra Húserku a Joža Krištoffyho na vežu Desmochada v Patagónii spojený s množstvom zážitkov v stene ako aj dlhým nočným bivakom bez akéhokoľvek vybavenia.


Ufo Life

(ČR, 33 min, 2020, r. Jan Šimánek)

Marek Holeček a Zdeněk Hák, držitelia Zlatého cepínu 2018 za prvovýstup na Gašerbrum I, opäť pokúšajú svoje himalájske šťastie. Doteraz neprestúpená dvojkilometrová severozápadná stena Chamlangu a sedem dní, počas ktorých sa môže podariť dobyť nepredstaviteľné, ale aj stratiť to zásadné. Filmový dokument citlivo prepája osobné línie prvovýstupcov s mimozemským športovým výkonom i historickým kontextom a tematizuje fenomén horolezectva ako taký.
Plávam na svojich snoch

(SK, 38 min, 2021, Vladimír Porvazník)

V novembri 2018 až auguste 2019 sa Vlado Porvazník vybral na zatiaľ svoju poslednú veľkú plavbu a so skupinou horolezcov sa doplavili až do Grónska.


Alpská trilógia štvornožky

(Alpine Trilogy (Doggystyle), FR, 45 min, 2021, Damien Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud)

Počas leta 2020 sa belgickí profesionálni lezci Nicolas Favresse a Sébastien Berthe rozhodli vyraziť na cyklovýlet a vyliezť tri najťažšie alpské cesty. Na cestu si pribalili aj svojich psích miláčikov Bintje a Kroux, ktorých sa však nikto nepýtal, či sa im na výlet chce. Ak ste teda niekedy uvažovali nad horskou cyklodovolenkou s vašimi psami, tento film vám bude nielen inšpiráciou, ale aj poučením.Boj o zlato

(The Wall: Climb for Gold, UK, 96 min, 2022, r. Nick Hardie)

Janja Garnbret, Shauna Coxsey, Brooke Raboutou a Miho Nonaka – štyri talentované lezkyne a adeptky na prvú zlatú medailu v športovom lezení. Štyri príbehy o tom, ako vrcholové športovkyne bojujú o olympijskú miestenku, ako sa pripravujú na športový vrchol kariéry, ako im prvotnú prípravu prekazí Covid a ako zápasia s psychickým tlakom a očakávaniami nielen svojho okolia, ale aj svojich krajanov. A hoci medaily sú už rozdané, z kina budete zaiste odchádzať so spotenými dlaňami.Sprievodné akcie

  • Výstava fotografií Jozefa Krištoffyho

  • Stánok s občerstvením

  • Stanovanie priamo v areáli

  • Nočné lezenie v lanovom parku

  • Tombola