• Bratislava, 5. marca 2020


Silnú envirosekciu a tematiku vysokohorskej kultúry prinesie tohtoročný festival Hory a mesto

Ochrana životného prostredia, šetrný prístup k prírode a zachovanie jej prirodzenosti budú silnými témami 21. ročníka festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutoční 25. – 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave. Envirosekcia je už dlhodobo súčasťou programu festivalu a stala sa z nej prierezová téma, ktorá prepája všetky sekcie festivalu Hory a mesto.

Tohtoročný festival začíname horskou kultúrou - Tradície, ľudia a hory v stredu, 25. marca 2020 o 18:30. Prezentácia Pod Roháčom žijem nás zavedie do Zuberca, kde nás folklorista Richard Janoštín a horský vodca Rudo Žuffa zoznámia s kultúrnym životom a prácou horskej služby. Tradície v ich prostredí nie sú len súčasťou folklórneho festivalu, ale ich každodenného života. Dozvieme sa  aj to, čo pre Richarda znamenalo osobné stretnutie so skladateľom Svetozárom Stračinom, o ktorom natočil portrétový film Paľo Barabáš a premietneme ho v tomto bloku,“ uvádza zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.

Počasie, ktoré je tohtoročnou tematickou novinkou festivalu, je dramaticky ovplyvnené ľudskou činnosťou. Jeho prudké zmeny sú dôsledkom klimatickej krízy a zásadne ovplyvňuje náš pobyt vo vysokohorskom prostredí. O počasí v horách budú prednášky meteorológov  Miriam JarošovejMira Žiaka vo štvrtok 26. marca 2020 o 18:00.  ,,Divákovi pomôžu presnejšie porozumieť a vyhodnotiť počasie, a tak sa vyhnúť možným problémom, ktoré nás môžu stáť aj život, “dopĺňa Soňa Oravcová.

O záchrane divočiny bude v piatok 27. marca 2020 o 18:00 hovoriť dlhoročný ochranár a náčelník lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč v jeho prednáške Všetko je inak. Po Jurajovi Lukáčovi porozprávajú o svojej činnosti v záchrannej stanici zvierat v Zázrivej ochranár Meďo Macek a režisérka  Katarína Tekeľová. Zároveň uvedú film Šanca prežiť, ktorý ich zachytáva ako oduševnených záchranárov voľne žijúcich zranených zvierat a opustených mláďat. Stanica funguje v Zázrivej od roku 2001 a má bohaté skúsenosti s rehabilitáciami rôznych druhov: za dvadsať rokov svojej činnosti prijali do stanice vyše 4000 živočíchov najrozmanitejších druhov, pričom sa im darí vrátiť do prírody viac ako dve tretiny z nich. „Tento blok ponúka rôzne pohľady a cesty ako zachrániť divočinu a  porozumieť, o čom sú ekomýty a ekorituály,“ približuje Soňa Oravcová.

V sekcii o horských chatách sa predstavia v sobotu 28. marca 2020 o 18:00 chatári Marek Šurina a Tomáš Petrík, ako aj zástupcovia iniciatívy Upracme Slovensko. Marek Šurina porozpráva o tom, ako sa z vysokohorského nosiča stal chatárom a správcom rozpadnutej dreveničky, útulne Andrejcová a domčeka Horskej služby Čertovica. ,,Horské spoločenstvo, ktoré Marek založil, pritiahlo množstvo mladých ľudí  a spoločne zmenili tieto rozpadávajúce sa ubytovne na príjemné miesta, ktoré slúžia všetkým ľuďom prichádzajúcim do Nízkych Tatier,“ dodáva Soňa Oravcová. Chatár a horský vodca Tomáš Petrík v prednáške Hory na full time priblíži, ako sa udržiava legendárna chata “Brnčalka” pri Zelenom plese v Tatrách, čo to znamená byť dobrým chatárom, horským vodcom a horolezcom. Zástupcovia iniciatívy Upracme Slovensko budú hovoriť o svojich dobrovoľníckych aktivitách pri mapovaní nelegálnych skládok a upratovaní okolia udržateľným spôsobom, ale aj o tom, ako od roku 2018 zapojili do upratovania 9000 dobrovoľníkov a vyzbierali vyše 145 ton odpadu a aké sú ich ciele v horách v roku 2020.

V nedeľu 29. marca 2020 o 18:30 cestovateľ Martin Navrátil, ktorý navštívil viac ako 175 krajín, zavedie divákov na najchladnejšie obývané miesto na svete Ojmiakon, ale aj na Čukotku, či na polárne stanice v Antarktíde. „Dobrodružné cestovanie je už neoddeliteľnou súčasťou festivalu. Divákom chceme sprostredkovať autentické príbehy miestnych ľudí z odľahlých kútov sveta, kde je aj -60 stupňov Celzia, spoznáme ich životné skúsenosti a vypočujeme si ich odkazy pre nás,” uzatvára Soňa Oravcová.

Aj tento rok je súčasťou festivalu filmová súťaž, výstava fotografií, lezecké preteky a samozrejmosťou budú sprievodné podujatia pre deti aj dospelých. Do fotografickej súťaže sa môžu záujemcovia prihlasovať do soboty 8. marca 2020 na webovej stránke www.horyamesto.sk.

 

w: www.horyamesto.sk
fb: https://www.facebook.com/festivalhoryamesto
ig: https://www.instagram.com/horyamesto