• Bratislava, 24. mája 2021


Festival Hory a mesto privítal vďaka uvoľňovaniu opatrení aj divákov v kinosále

Tohtoročný 21. ročník festivalu Hory a mesto sa včerajším dňom skončil. Diváci si mohli naživo pozrieť ocenené filmy v Kine Lumière, zažiť pravú festivalovú atmosféru v Amfiteátri Rača a majitelia cinepassov môžu až do 30. mája 2021 sledovať celý festivalový obsah vrátane prednášok online.

Majitelia cinepassov v hodnote 20€ dostanú prístup do online archívu, kde majú k dispozícii všetkých 33 filmov, ktoré sme v rámci festivalu od 19. do 23. mája premietali. Zároveň si môžu diváci pozrieť záznam prednášok a diskusií s hosťami, napr. Mountain Lovers o potulkách dvoch bajkerov po svete, diskusiu k 100. výročiu časopisu Krásy Slovenska, Počasie na horách s meteorológmi Miriam Jarošovou a Mirom Žiakom, či cestovateľské zážitky Martina Navrátila z polárnych oblastí a ďalšie. Cinepass (permanentku) je možné kúpiť aj po skončení festivalu.

,,21. ročník festivalu sa vďaka dôslednej príprave a vďaka úžasným partnerom uskutočnil vo forme v akej to dovoľovali aktuálne nariadenia v súvislsti s pandémiou. Je zázrak, že sme sa mohli osobne stretnúť na premietaniach a na prednáške v Amfiteátri Rača, je zázrak, že na blokoch víťazných filmov sedeli v kinosále návštevníci. Dokonca sa nám podarilo pripraviť veľké množstvo sprievodných podujatí. Festival ale ešte stále ponúka svoj obsah ako vo forme online Festivalového náučného chodníka, tak aj prostredníctvom online archívu,” povedala výkonná riaditeľka festivalu Hory a mesto Ivica Horáková.

Na spomenuté premietanie v Amfiteátri v Rači neočakávane prišiel aj režisér jedného z ocenených filmov festivalu Pavol Barabáš. Diváci si mohli naživo pozrieť jeho posledný film Everest – najťažšia cesta, ktorý získal cenu poroty. Premietanie pre ľudí v hľadisku malo celkom inú atmosféru, vidieť ich takmer po roku bol jeden zo silných momentov festivalu.

V Amfiteátri sme ocenili víťazov lezeckých pretekov v kategórii detí aj dospelých, ktoré nám trošku skomplikovalo víkendové daždivé a chladné počasie. Svoje ceny si prevzali aj víťazi fotografickej súťaže. Horolezecký spolok James, ktorý tento rok oslavuje 100. výročie založenie, vyhlásil víťazov najlepších horolezeckých počinov rokov 2019 - 2020.

Víťazi filmovej súťaže si prevzali ocenenia priamo v kine Lumière. Ceny v podobe drevených plastík nám vyrobil Michal Hesko.

Najmä pre deti máme až do 30. mája prístupný Online festivalový náučný chodník, na ktorom sa malí návštevníci niečo naučia a zabavia sa.

Celý program festivalu Hory a mesto nájdete TU

Veríme, že do 30. mája 2021 sa stretneme v KINO DOMA a tak, ako po minulé roky, pripravujeme aj festivalové turné do regiónov!

 

festivalový spot: Hory a mesto 2021

 

Festival Hory a mesto 2021 sa uskutočňuje pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislava Matúša Valla.

 

w: www.horyamesto.sk
fb: https://www.facebook.com/festivalhoryamesto
ig: https://www.instagram.com/horyamesto