• Bratislava, 4. októbra 2023


Festival Hory a mesto 2023

Po úspešnom minulom ročníku, ktorý sa konal v Kine Lumière v Bratislave a v Amfiteátri Rača, prinášajú organizátori festival Hory a mesto 2023 do Strediska kultúry Nové mesto na Vajnorskej ulici v Bratislave. Festival sa uskutoční počas 4 dní, v netradičnom jesennom období, v dátume 22.-25.október 2023. Bude v komornejšom formáte, no prinesie hodnotné a pre diváka zaujímavé filmy a prednášky.

,,Neuveriteľným zážitkom pre mňa, a nepochybne aj pre ostatných divákov, bude stretnutie s českou slacklinerkou Aničkou Hanuš Kuchařovou , ktorá ako prvá na svete strávila na 'highlajne' v Českom ráji 24hodín nonstop. Nachodila po 2,5cm hrubej šlinge x-kilometrov a v zavesenej hamake spala. Teším sa na stretnutie s touto „prvou dámou“ slacklinu, ale samozrejme aj na ďalších hostí, ktorí svojimi jedinečnými príbehmi dodajú festivalu život a človečinu. Srdečne pozývam divákov na najznámejšie dobrodružné filmové podujatie jesene a úprimne verím, že sa im program bude páčiť,“ uviedol riaditeľ festivalu Rasťo Šimko, ktorý sa zhostil vedenia festivalu po prvý krát.

V nedeľu 22.10.2023 začne program slávnostným otvorením festivalu a vernisážou fotovýstavy Gusta Stibrányiho. Výstava bude aj sprievodnou aktivitou festivalu a bude dostupná pre divákov už od 9.októbra v priestoroch nákupného centra VIVO.
Netradičnou a obohacujúcou zložkou úvodného večera je aj tanečno-vizuálne predstavenie In Periculo Gens (Človek v ohrození), ktoré reaguje na aktuálnu tému ochrany životného prostredia. Predstavenie začne o 19:00. Po jeho skončení je pre divákov pripravený 28-minutový film Gustov americký sen, ktorý predstaví pána, ktorý vo svojich 71 rokoch prešiel na elektrobicykli Pan American Highway, a to ako prvý na svete. Gusto Stibrányi bude hosťom prvého festivalového večera a ponúkne divákom možnosť položiť mu osobne všetky zvedavé otázky.

Pondelkový večer odštartuje o 19:00 dokument V oceáne hôr, v hlavnej úlohe so slovenským moreplavcom Vladom Porvazníkom, ktorý rozpovie príbeh svojej dobrodružnej plavby Severným morom, až na Špicbergy. A všetko, čo sa do filmu nevošlo, vyrozpráva Vlado osobne po skončení premietania.

Vodáčka Luciša Hollá bude súčasťou besedy po skončení filmu Veľký kaňon, ktorý je novinkou z dielne režiséra Pavla Barabáša a hovorí o priateľstvách, splnených snoch a výzvach, ktoré prináša divoká príroda Grand Canyonu.

Druhý film Pavla Barabáša, Horský vodca, je pripravený v rámci programu pre školy na utorok, 24.10.2023. O tom, čo všetko prináša aj berie povolanie horského vodcu, sa budú môcť študenti dozvedieť nielen z filmu, ale aj z diskusie s horským vodcom, ktorá je pripravená po skončení premietania.

Veľkým zážitkom pre divákov bude možnosť osobného stretnutia sa s Annou Hanuš Kuchařovou, ktorej rozprávanie o živote vo výškach, o ceste za svojimi snami aj o roli mamy, bude nepochybne dychberúcim zážitkom. Po skončení prednášky bude večer pokračovať v duchu krátkych filmov Renesance, Walking on clouds a Czech slack vyšší liga.

V stredu, 25.10.2023, sa v rámci programu pre školy opäť premietne film V oceáne hôr a aj pre študentského diváka ponúka možnosť zažiť a diskutovať s Vladom Porvazníkom osobne.

Tvárou záverečného večera festivalu bude Jožo Krištoffy, ktorého lezecké cesty sú plné dobrodružstva a zážitku a často na hranici dovoleného a zakázaného. Jožo je aj hlavnou postavou filmov Hazard a Štítová stena hovoriacich príbehy o Jožových prelezoch v Tatrách.

Detailný program tohto ročníka festivalu Hory a mesto je zverejnený TU.

Vstupenky na festival sú dostupné na predpredaj.sk. Aktuálne je možné zakúpiť si vstupenku na jednotlivé dni v zvýhodnenej sume 7 eur do 16.októbra 2023. Po skončení predaja early birds lístkov bude cena lístka 9 eur, pričom táto suma platí aj pre predaj lístkov priamo na mieste konania festivalu, a teda v Stredisku kultúry Nové mesto na Vajnorskej ulici v Bratislave.

 

w: www.horyamesto.sk
fb: https://www.facebook.com/festivalhoryamesto
ig: https://www.instagram.com/horyamesto

 

Festival Hory a mesto 2023 sa uskutoční pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislava Matúša Valla.