Ahojte, vítame Vás na našom online Festivalovom náučnom chodníku, kde Vás prevedieme zaujímavosťami prírody, ukážeme Vám, čo hľadať v prírode alebo Vám ukážeme ako sa môžete pohybovo zahrať na divoké zvieratá.
Budeme radi, ak budete s nami, či Vašimi kamarátmi zdieľať svoje zážitky z plnenia úloh. Veríme, že si plnenie úloh užijete a odmenou pre Vás bude filmové prekvapenie, ku ktorému dostanete prístup po vyplnení dotazníka. Prístup k filmu bude do nedele 30.5.2021.
Nie je dôležité, aby ste splnili všetky úlohy, vyberte si tie, ktoré Vás oslovia alebo tie, ktoré zvládnete vzhľadom na čas a vek účastníkov. Náučný chodník sme pre Vás pripravili tak, aby si tam každý našiel to svoje.
Riešenia nám môžete posielať cez formulár, kde veríme, že nám budete odpovedať čestne a úprimne. Už teraz sa tešíme na Vaše odpovede a zážitky.

Stanovištia a úlohy


CENTRUM VODY - BRATISLAVSKÁ VODÁRENSKÁ SPOLOČNOSŤ
V rámci vzdelávacieho programu Modrá škola sa venujú najmä žiakom základných škôl, ktorým hravým spôsobom objasňujú základné vodárenské procesy (výroba a distribúcia pitnej vody a odvádzanie a čistenie odpadovej vody), a význam vody pre prírodu i spoločnosť. Využívajú k tomu interaktívne modely, ktoré deťom túto problematiku približujú (puzzle kolobehu vody, model vodárenského systému, model filtrácie vody v prírode, model metra kubického).
Ak budete mať cestu do Bratislavy alebo ste z Bratislavy môžete navštíviť Vodárenské múzeum, kde sa dozviete veľa zaujímavých vecí. Okrem toho sa môžu deti zahrať v areáli Vodárenskej záhrady.
Zaujíma Vás filtrácia vody v prírode? Pozrite si s nami toto video, ktoré je malou ukážkou toho, čo všetko (a ešte oveľa viac) sa môžete vo Vodárenskom múzeu o vode naučiť...


 • Úloha č. 1

  Skúste zistiť koľko vody sa skrýva vo Vašom obľúbenom ovocí. Môžete postupovať podľa príkladu: 

  Hmotnosť čerstvého ovocia (1 bobulka hrozna/marhuľa/slivka/figa/jahoda/…)
  B Hmotnosť jedného sušeného ovocia rovnakého druhu
  C=A-B Hmotnosť vody v ovocí

  Samozrejme je hmotnosť približná, lebo nemáte rovnaký kus čerstvého aj sušeného ovocia, ale približnú hodnotu vďaka tomu získate.

 • Úloha č. 2

  Poďte s nami hádať, čo zobrazujú detailné fotky. Je to kvapka vody alebo je to žaba alebo úplne niečo iné? Dáme Vám tip: na jednom obrázku je voda, skúste uhádnuť, aký detail vody to je. Na ďalšom obrázku sa ukrýva detail objektu, bez ktorého by sme doma vodu nemali.
  Páči sa Vám hádanie? Skúste spraviť v prírode fotku objektu a vystrihnite z neho detail a dajte hádať kamarátom, či rodičom, čo ste odfotili. Prípadne nám fotky (detail aj celý objekt) pošlite, budeme hádať aj my.


POHYBOVÉ CENTRUM – ODVÁŽNI OBJAVITELIA
Za Odvážnymi Objaviteľmi stojí Katka Akáčová, momentálne mamina na rodičovskej s dvoma dietkami, ktorej misia je spraviť zo všetkých rodičov (a učiteľov) tých najväčších hrdinov svojich detí.
Ako? Cez spoločné príbehy, hry, šantenie a váľanie sa na koberci.
Preto som pred pár rokmi vydala spoločenskú pohybovú hru Odvážni Objavitelia.
V Odvážnych Objaviteľoch sa nesúperí, nikto nevyhrá ani neprehrá, sme všetci jeden tím.
Kooperatívne pohybové hry naštartujú vašu kreativitu (tú detskú štartovať netreba) a cez vzájomný kontakt v podobe podliezania, preliezania, gúľania a odvaľovania, prirodzene búrajú bariéry a štartujú naše bránice.
Takéto hry majú mnohé terapeutické účinky, pracovala s nimi napr. aj britka Veronica Sherborne vo svojej Vývojovej Motorike (Developmental Movement).


 • Úloha

  Dajte si doma rozcvičku s Katkou Akáčovou a jej odvážnymi objaviteľmi a po splnení rozcvičky nám dajte vedieť, ktorá časť sa vám najviac páčila. Ak máte chuť, nahrajte video, odfoťte sa a dajte fotku na sociálne siete. Môžete označiť ako náš festival Hory a mesto, tak aj odvážnych objaviteľov.


CENTRUM RECYKLÁCIE - ASEKOL
ASEKOL SK je organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) založená v roku 2010. V zastúpení výrobcov a dovozcov organizuje a financuje systém triedeného zberu odpadov z obalov a neobalových výrobkov ich zhodnocovanie a recykláciu. OZV ASEKOL SK tiež organizuje a financuje celoštátny systém zberu, dopravy a spracovania elektroodpadu, použitých prenosných batérií a akumulátorov.
ASEKOL SK je najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov pre prenosné batérie a akumulátory na Slovensku a najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia v oblasti spotrebnej elektroniky. V roku 2020 vyzbieral 11 224 ton elektroodpadu a 203 ton prenosných batérií.
ZAUJÍMAVOSŤ:
Vedeli ste o tom, že logo recyklácie vymyslel v roku 1970 iba 23 ročný študent architektúry Gary Anderson z Kalifornie?


 • Úloha

  Máte radi prírodu? My áno! Obzvlášť na jar, keď sa prebúdza a ožíva. Začínajú kvitnúť prvé kvietky, zelenať sa stromy...ale aj ukazovať odpad, ktorý bol počas celej zimy ukrytý pod snehovou perinou. Že odpadky patria do koša a nie na zem či na trávu, a už vôbec nie do lesa vie hádam každý. No nie každému na čistote našej čarovnej slovenskej prírody záleží. Preto, milí návštevníci festivalu, pre Vás máme jednu náučno – prospešnú úlohu, za ktorej splnenie určite nezostanete neodmenený. Pri najbližšej prechádzke v lese, v parku, alebo okolí svojho domu vyzbierajte odpadky, ktoré tam zanechali neporiadnici. Pokúste sa z vyzbieraných odpadkov odpísať recyklačné značky a vytvoriť si plagátik triedeného zberu, podľa ktorého môžete doma triediť odpad podľa zloženia. Jednotlivé značky rozdeľte na PLAST, PAPIER, SKLO, KOV, TETRAPAK. Z vyzbieraných odpadkov a porovnania recyklačných symbolov určite, aký druh odpadu sa v prírode vyskytuje najčastejšie. Odpadky nezabudnite zbierať v ochranných rukaviciach, aby ste chránili aj svoje zdravie. V prípade, že Vás niekto pri zbieraní odpadkov predbehol, odpíšte recyklačné značky z obalov produktov a potravín, ktoré máte doma. Plagátik správneho triedenia si môžete vytvoriť aj z nich. Fantázii a kreativite sa medze nekladú.


ROZPRÁVKOVÉ CENTRUM - ZA POKLADMI SLOVENSKA
Škriatok Hlúbik vznikol vďaka nadšeniu mladých ľudí, ktorí rozbehli projekt Za Pokladmi Slovenska. Ich cieľ je počas letných prázdnin navštíviť 100 hradov za 30 dní. A nebudú ich prechádzať sami, pozývajú k tomu aj Vás všetkých, čo máte chuť sa zapojiť. Všetky novinky nájdete na ich webe.
Ich heslo znie: Vydajte sa s nami na cestu a odhaľte Poklady a príbehy ukryté v každom kúte Slovenska.


 • Úloha

  Úlohu pre Vás do online náučného chodníka pripravil priamo hradný škriatok. Tak pozrite si video a zapojte sa.


KREATÍVNE CENTRUM - FESTIVALOVÉ KAMENE
Zaujíma Vás história nášho loga a ako vzniklo a čo vlastne symbolizuje? My sme pátrali v našich archívoch a tieto odpovede, pre Vás máme.


 • Úloha

  Spoločne s MŠ v Dúbravke sme sa rozhodli nakresliť logo festivalu Hory a mesto na kamene a rozmiestniť ich pri potulkách okolím. Ak ich nájdete, tak neváhajte tento nález s nami zdieľať na sociálnych sieťach.
  Ak máte chuť pridajte sa k nám a nakreslite logo na kamienky. Nezabudnite použiť farby, ktoré sú na to vhodné, aby sme neškodili životnému prostrediu.


PRÍRODNÉ CENTRUM - MESTSKÉ LESY V BRATISLAVE
Väčšina z Vás si asi predstaví, že Mestské lesy v Bratislave sú organizácia, ktorá spravuje lesy na území Bratislavy. Ale nie je to len to. Majú veľmi veľa zaujímavých aktivít a jednou z nich je aj lesná pedagogika a ekovýchova. Všetky ich zaujímavé aktivity nájdete na facebooku.


 • Úloha č. 1

  Skúste sa ísť prejsť po meste, lúke, lese, či inom kuse prírode a hľadajte okolo seba kvety a rastliny rôznych zafarbení. Keď kvet danej farby nájdete, tak si ho zaškrtnite. Môžete si ho odfotiť a doma skúsiť z fotiek vytvoriť 'dúhu'.

 • Úloha č. 2

  Máj je mesiac, kedy v pátračke sú pripravené na hľadanie stopy, ktoré zanechávajú živočíchy. Veríme, že sa Vám na prechádzke podarí nájsť, čo najviac. Viac tipov k pátraní nájdete tu.

 • Úloha č. 3

  Ešte ste nemali dosť prechádzok a ste z Bratislavy? Vyberte sa hľadať búdky ukryté v Bratislavských lesoch. Návody ako nájsť jednotlivé búdky nájdete tu.


KREATÍVNE CENTRUM - FESTIVALOVÉ KAMENE
Zaujíma Vás história nášho loga a ako vzniklo a čo vlastne symbolizuje? My sme pátrali v našich archívoch a tieto odpovede, pre Vás máme.


 • Úloha

  Spoločne s MŠ v Dúbravke sme sa rozhodli nakresliť logo festivalu Hory a mesto na kamene a rozmiestniť ich pri potulkách okolím. Ak ich nájdete, tak neváhajte tento nález s nami zdieľať na sociálnych sieťach.
  Ak máte chuť pridajte sa k nám a nakreslite logo na kamienky. Nezabudnite použiť farby, ktoré sú na to vhodné, aby sme neškodili životnému prostrediu.