Zažite film Pavla Barabáša Dhaulágirí je môj Everest v prvom Letnom kine v Amfiteátri Rača v piatok a rodinné filmy v sobotu. Predstavenia začínajú vždy o 20:30. Vstup na podujatie je voľný.


PIATOK o 20:30
Dhaulágirí je môj Everest (SK, 64 min, 2021, r. Pavol Barabáš)
V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

SOBOTA o 20:30
Po červenej domov (SK, 40 min, 2021, r. Adam Lisý)
Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním a putovaním. Priskočte na karičky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2r.), Kolomankom (4r.) a Jankom (6r.) sa vydajte na 2 mesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov… bude to o veľkých plánoch, o chladných nociach, veľmi pomalom tempe, užívaní si prítomnosti, ufúľaných deťoch, úžasných ľuďoch, krásnom Slovensku, varení na ohni, minimalizme, pokore, putovaní, upratovaní si vlastných hodnôt, pote, nervoch, eufórii a životnom spomalení… bude to o ceste a deťoch, ktoré učia nás dospelákov ako žiť!
Tortúra Mura (SK, 22 min, 2021 r. Martin Murár, Michal Murár)
Dilema tínedžera Mura, akú strednú školu si vybrať, je spojená s množstvom otázok. Pomôže mu pri hľadaní odpovedí skalolezectvo, potápanie a paraglajding?
Nórsky Friluftsliv (Norwegian Friluftsliv, Poľsko, 23 min, 2021, r. Zdeno Dvorak)
Krátky film o rodičoch, ktorí chcú vychovávať svoju dcéru v prírode, v duchu nórskeho Friluftslivu. Nórsky Friluftsliv (v preklade život v súlade s prírodou) je koncept, ktorý kladie dôraz na pobyt v prírode bez nutnosti súťaže alebo pravidiel, ako je to v športe.
Gosia a Zdeno sa rozhodli vziať si tri mesiace voľna z práce, aby s dcérou Vivian strávili čo najviac času v prírode. Žijú v severnom Nórsku, v oblasti s množstvom nedotknutej prírody. Malá Vivian objavuje svet hôr, pláží, rastlín a zvierat, zatiaľ čo sa jej rodičia delia o svoje myšlienky na friluftsliv, ekofilozofiu a škandinávsky spôsob výchovy detí v blízkosti prírody.


  • Piatok a sobota, 13. a 14.5.2022

  • 20:30

  • Amfiteáter Rača


Kontakt

Martina Dekanová

+421 907 299 551