Festivalový náučný chodník Vás tento rok čaká na Jakubovom námestí. Budú pripravené zaujímavé informácie na niekoľkých stanovištiach a nebude chýbať ani pohyb. Účasť na náučnom chodníku nie je potrebné nahlásiť vopred, stačí prísť a zapojiť sa. Tešíme sa na všetkých účastníkov, malých, väčších aj najväčších.

Stanovištia


1. CENTRUM PRVEJ POMOCI
Čo robiť, keď sa zraním pri športe? Alebo keď sa zraní niekto, kto športuje so mnou? Ako podať prvú pomoc, a nezľaknúť sa situácie, sa dozviete od skúsených budúcich zdravotníkov. Okrem toho sa dozviete, čo si nezabudnúť zbaliť do hôr alebo aké to je vliezť do stanu. Mnoho praktických aktivít Vás čaká v centre prvej pomoci.

Stanovište zabezpečuje Stredná zdravotnícka škola zapojená v Medzinárodnej cene vojvodu z Edinburghu.


2. CENTRUM RECYKLÁCIE
Prečo je dôležité triedenie odpadov? A čo sa s vytriedeným odpadom stane? Ako správne triediť odpad? Na tieto a ďalšie otázky nájdeme odpovede vďaka ENVI-PAKu, ktorý si pripraví zábavné aktivity pre deti aj dospelých.
Stanovište zabezpečuje ENVI-PAK.

3. LESMÍR
Chceli by ste sa dozvedieť aký zvuk vydáva tento vták, ktorý sa tu môže pohybovať? Alebo ste na prechádzke a čudujete sa, kto by ocenil zlomený strom? Ako spraviť z obyčajnej prechádzky dobrodružnú výpravu? Skúste Lesmír a dozviete sa zaujímavé informácie.

Stanovište zabezpečujú autori aplikácie Lesmír.

4. GEOLOGICKÉ DOBRODRUŽSTVO - ČO SKRÝVAJÚ KAMENE?
Dôkazy o živote na Zemi pred miliónmi rokov sa nachádzajú všade okolo nás. Ako ich nájsť, ako odhaliť tajomstvá, ktoré skrývajú. Rozprávanie o živote a podmienkach na Zemi od jej vzniku až po dnešné časy. Skúmanie skamenelín, mikroskopický výskum hornín, výroba odliatkov a modelov.
Sprevádzať vás budú Doc. Mgr. Natália Hlavatá Hudáčková, PhD. a Mgr. Jaroslava Babejová-Kmecová, Katedra geológie a paleontológie PRIF UK v Bratislave.
Na pôde Katedry geológie a paleontológie PRIF UK v Bratislave vedci a ich študenti skúmajú akými mechanizmami sa mení tvár Zeme od jej vzniku počas miliónov rokov. Hľadajú spôsoby, ako predpovedať a riešiť dnešné problémy súvisiace so zmenami na planéte Zem. Riešia otázky ako: Kedy, kde a prečo sa vyskytujú zemetrasenia, či vybuchne sopka, prečo sa zem hýbe a praská, ako vznikol život, ako sa mení podnebie, kedy príde ďalšia doba ľadová? Čo sa dialo počas veľkých klimatických zmien a prečo niekedy vymreli takmer všetky organizmy na Zemi? Ako nájsť stopy po živote vo vesmíre?

5. CENTRUM ROVNOVÁHY
Súčasťou festivalu sú dlhoročne preteky v lezení a filmy s tematikou lezenia. Aj napriek tomu, že na Jakubovom námestí nie je skala na lezenie, budete si môcť vyskúšať lanové prekážky na Jakubovom námestí. Samozrejme za asistencie skúsených a školených inštruktorov. Mnohým táto aktivita pomôže prekonať vlastné limity a získať sebavedomie pre riešenie problémov, na ktoré si doteraz netrúfali. Okrem lanovej atrakcie bude pre záujemcov pripravený aj slackline. Je to lano natiahnuté medzi stromami vo výške asi pol metra. Túto prekážku môže návštevník zdolávať sám, alebo ako tímovú aktivitu za pomoci ďalších kamarátov alebo rodičov.
Stanovište zabezpečuje spoločnosť Project Outdoor Slovakia.

KREATÍVNE CENTRUM - FESTIVALOVÉ KAMENE
Zaujíma Vás história nášho loga a ako vzniklo a čo vlastne symbolizuje? My sme pátrali v našich archívoch a tieto odpovede, pre Vás máme.


  • Úloha

    Spoločne s MŠ v Dúbravke sme sa rozhodli nakresliť logo festivalu Hory a mesto na kamene a rozmiestniť ich pri potulkách okolím. Ak ich nájdete, tak neváhajte tento nález s nami zdieľať na sociálnych sieťach.
    Ak máte chuť pridajte sa k nám a nakreslite logo na kamienky. Nezabudnite použiť farby, ktoré sú na to vhodné, aby sme neškodili životnému prostrediu.