Tohtoročný 22. ročník festivalu Hory a mesto sa nedeľným premietaním víťazných filmov skončil. Diváci si mohli pozrieť ocenené filmy v Kine Lumière, zažiť pravú festivalovú atmosféru počas Letného kina v Amfiteátri Rača a zabaviť sa mohli aj na viacerých sprievodných podujatiach. Počas piatich festivalových dní prišlo na premietanie a prednášky viac ako 1500 divákov.

Po dvoch pandemických rokoch, keď sa festival neuskutočnil alebo prebehol online s obmedzeným počtom divákov, sa tento ročník od 11. do 15. mája 2022 mohol uskutočniť tradične naživo. Chuť ľudí navštevovať hromadné podujatia, navyše so špecifickou tematikou, akou sú horské, outdoorové a adrenalínové filmy a prednášky hostí ešte nie je v pôvodných, predpandemických koľajách, ale postupne sa vracia: ,,Pre tento festival sme spravili maximum a veľmi sme sa snažili priniesť ľuďom kvalitných zahraničných hostí a hostky a atraktívny sprievodný program. Hodnoty, ktoré festival reprezentuje, potrebujú v spoločnosti rezonovať,” zhrnula výkonná riaditeľka festivalu Hory a mesto Ivica Horáková.

Zo zahraničia pricestovali slovinské hostky - olympionička v disciplíne športové lezenie Janja Garnbret, o ktorú bol aj najväčší divácky záujem, a popularizátorka ferrát Tedeja Magdič. Sálu v kine Kine Lumière však slušne zaplnil aj náš horolezec Martin Krasňanský, a čo nás mimoriadne teší, je vysoký záujem malých divákov o školské premietania, ktoré boli v piatok doobeda. Po premietaní sa deti z bratislavských škôl presunuli na Jakubovo námestie, kde bol pre ne pripravený Náučný chodník s vedomostnými a športovými stanovišťami.

Novinkou Hory a mesto 2022 bol nultý ročník netradičných pretekov horských bicyklov Hory a mesto MTB City Dual Race v centre Bratislavy na Hlavnom námestí. V sobotu súťažili pretekári na umelo vytvorenej dráhe vyraďovacou súťažou dvojíc na dvoch identických tratiach. Čas medzi jednotlivými súťažnými kolami spestrili exhibície v bike triale pod taktovkou staviteľa a organizátora pretekov Michala Pokorného a súťažilo sa aj o najdlhší skok na bicykli. Prihlásili sa rôzne vekové kategórie od 5-ročných pretekárov až po seniorskú kategóriu.

V Amfiteátri v Rači sa premietal medzinárodnou filmovou porotou ocenený film režiséra Pavla Barabáša, Dhaulágirí je môj Everest o horolezcovi Zoltánovi Demjánovi. Silným momentom večera bolo, keď Pavol Barabáš venoval svoju Cenu Literárneho fondu hlavnému hrdinovi Zoltánovi Demjánovi a ten si ju pred premietaním pod holým nebom počas diskusie prebral.

V závere ešte uvádzame rekapituláciu ocenených filmov:

GRAND PRIX
Pod maskou legendy (Torn, US, 2020)
CENA POROTY
Šťastnú cestu, los Polacos! (Godspeed, Los Polacos!, US, 2020)
CENA LITERÁRNEHO FONDU
Dhaulágirí je môj Everest (SR, 2021)
ČESTNÉ UZNANIE: VODA
Nie si v tom sama (Not Alone, CA, 2021)
ČESTNÉ UZNANIE: ZEM
Jaguárí tesák (Tigre Gente, US, 2021)
ČESTNÉ UZNANIE: VZDUCH
Smrtiaca lavína (Buried, US, 2021)
ČESTNÉ UZNANIE: SKALA
Amazonský olymp (House of the Gods, UK, 2021)
NAJLEPŠÍ KRÁTKY FILM
Tri(c)ky (Maneuvers, US, 2019)
ČESTNÉ UZNANIE POROTY
Záchrana v jaskyni Tham Luang (The Rescue, US, 2021)
CENA PRE ZAČÍNAJÚCEHO FILMÁRA
Domov, sladký domov (Home Sweet Home, FR, 2021)

Divákom ďakujeme za prejavenú priazeň, filmy z Festivalu Hory a mesto bude ešte možné vidieť na festivalovom turné po slovenských mestách.

 

Festival Hory a mesto 2022 sa uskutočnil pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislava Matúša Valla.