• Najkrajšie via ferraty v Slovinsku

  • piatok 13.5.2022 o 18:00

  • Kinosála 1


Ferraty v Slovinsku ponúkajú čoraz väčšie možnosti pre outdoorové aktivity a rozvoj lokálneho turistického ruchu.

Tadeja Magdič vo svojej prezentácii predstaví športové i vysokohorské via ferraty v Slovinsku. Táto vášnivá turistka, lezkyňa, cestovateľka a zároveň žurnalistka sa spolu so svojím partnerom Damijanom začala orientovať na miestne ferraty pár rokov dozadu v čase vypuknutia pandémie. Odvtedy je súčasťou ferratovej komunity a snaží sa rozvíjať povedomie o tomto športe ako aj informovanosť o aktuálnych možnostiach ferratovania v Slovinsku. Vo svojej prezentácii sa zameria na históriu vzniku ferrát v regióne aj na to, ako pandémia spôsobila doslova ferratový boom. Množstvo ľudí začalo objavovať túto formu horskej turistiky, pretože v sebe kombinuje dávku adrenalínu s nádhernými horskými scenériami. Práve preto je dôležité spomenúť aj bezpečnosť pri zdolávaní ferrát a definovanie stupňov obťažnosti. Budovanie lokálnych športových ferrát v Slovinsku sa stalo oporným bodom pre rozvoj turizmu. Napríklad Kranjska Gora začala zahŕňať ferraty do turistických katalógov. Nemôžeme ale zabudnúť na vysokohorské ferratové skvosty, ktoré už roky priťahujú milovníkov hôr. Pozrieme sa na Triglav, Prisojnik či Storžič. Všetko cez fotografie, videá a zaujímavé rozprávanie.Tadeja Magdič


Tadeja pracuje vyše 14 rokov ako redaktorka v televízii. Je reportérkou, investigatívnou novinárkou, momentálne moderuje spravodajskú rannú reláciu „Jutro na planetu“. Robila rozhovory so známymi horolezcami ako Reinhold Messner, Lynn Hill, Alex Honnold a mnohými ďalšími.
V roku 2008 ako mladá novinárka začala pracovať v jednej z najväčších komerčných slovinských vysielacích spoločností, v tom istom roku začala aj s horolezectvom. Je vášnivá turistka, horolezkyňa a dobrodružka vo všetkých smeroch – cestovanie, lezenie, ferratovanie, potápanie, jazda na koni sú jej vášňou. Počas svojich ciest liezla aj na 4 566 m vysokú horu Mount Meru v Tanzánii a na aktívnu sopku Ol Donyo Lengai. Perlička: Tadeja vyliezla na najvyšší komín v Európe v bývalej elektrárni Trbovlje (360 m) v údolí rieky Sáva. Táto miestna výzva bola cieľom aj druhej našej slovinskej hostky – olympijskej šampiónky Janji Garnbret, ktorá ju zdolala voľným prelezom v októbri 2020.